Zajištění rovnováhy představovalo šetření na inscenacích a propuštění sedmnácti zaměstnanců, zejména členů operního souboru. „Ani po takovém opatření nebyla jistota, že to bude stačit. Dalším krokem by pak muselo být plošné snížení mezd. Nic jiného než sáhnout na platy by nám totiž nezbývalo," míní ředitel divadla Jindřich Pasker.

V závěru sezony už čísla tak hrozivě nevypadala.

Zbylá ztráta ve výši 550 tisíc korun zmizí do konce roku, a tím se hospodářský propad dostane na nulu. To znamená, že divadlo nebude pro letošní rok po zřizovateli žádné navýšení požadovat. V této době je operní sbor doplňován o čtyři hlasy, které v něm zatím scházejí, například o soprán.

„Vedení divadla vypracovalo analýzu současné situace a seznámilo s ní radu města. Musím konstatovat, že s výsledkem můžeme být spokojeni," libuje si opavský primátor Zdeněk Jirásek (ČSSD). Jednání o výši příspěvku na příští rok budou teprve probíhat. „Současná částka městské dotace ve výši 68 milionů korun je však na samé hranici únosnosti. Pod ni už skutečně jít nelze. A to hovořím o současnosti, z perspektivního hlediska je i tato částka diskutabilní," míní Jindřich Pasker.

Ekonomická krize táhne opavské divadlo do provinčnosti. Jde hlavně o to, aby se tento propad zastavil, dokud je čas. V tíživé finanční situaci musejí lidé otáčet každou korunu, a pokud ji věnují divadlu, zaslouží si na oplátku jen to nejlepší. Z představení mají odcházet spokojení a odreagovaní od všech starostí, které je v běžném životě sužují.

Takový pocit zajistí především kvalitně zpracovaný dramaturgický plán, na hony vzdálený spořivému slepenci nejlacinějších titulů v co nejlacinějším provedení. To by město jako zřizovatel mělo mít při jednání o nové dotaci hlavně na mysli. Už proto, že diváci jsou jeho občany.

Letos zaměstnává Slezské divadlo 184 lidí, kteří pro dvousouborový provoz činohru a operu rozšířenou o balet připravují deset premiér na klasické předplatné a komorní tituly pro Divadlo za oponou. Hlediště s kapacitou 360 míst bývá zaplněné zhruba kolem pětaosmdesáti procent. Roční náklady na provoz přesahují 84 milionů korun a od města dostává ročně 68 milionů. Další peníze divadlu přicházejí z jiných zdrojů a ze vstupného.