Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrda měl mít slíbené nejvyšší posty v divadle, tvrdí anonym

Náměstkyně primátora prý slíbila Daliboru Hrdovi post ředitele divadla nebo šéfa opery. Hrda si měl vybrat druhou jmenovanou funkci. Vyjádření jednotlivých aktérů se rozcházejí.

1.9.2015 62
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK / František Géla

Neznámý odesílatel upozornil redakci Deníku na údajnou kauzu, která hýbe opavským kulturním prostředím a týká se Slezského divadla.

Zpráva říká: „V lednu 2015 oznámil sólista opery Dalibor Hrda vedení divadla, že mu paní S. Bierhausová nabídla post ředitele divadla nebo šéfa opery. Pan Hrda si vybral post šéfa opery a požadoval, aby jej tehdejší ředitel Jindřich Pasker do této funkce jmenoval. Pokud tak neučiní, bude na Paskerovo místo vypsán konkurz."

Náměstkyně primátora Simona Bierhausová (ANO 2011) to však popírá. „Tyto informace se nezakládají na pravdě. Proběhlo několik jednání, na kterých byl přítomen pan Hrda, buď s panem ředitelem nebo Janou Andělovou Pletichovou, šéfkou opery. Tato jednání nesouvisela s přípravou konkurzu na post ředitele divadla.

V té době vůbec nebylo zřejmé, že bude konkurz vypsán. Jednání se týkala možnosti zlepšení chodu divadla, jeho rozpočtu a prezentace, vlastních aktivit při zajišťování finančních prostředků a spolupráce se školami v rámci tvorby dramaturgického plánu," tvrdí Bierhausová.

Protagonista kauzy Dalibor Hrda zase ujišťuje, že mu byl post nabídnut bez jeho přičinění. „Na ředitele divadla jsem se rozhodně necítil, se šéfem opery je to jiné, tuto funkci jsem už zastával a vím, co obnáší. Proto bych se jí nebránil," uvedl současný sólista opery.

To však neodpovídá pohledu bývalého ředitele divadla Jindřicha Paskera. Ten potvrzuje, že jej Dalibor Hrda za Simonou Bierhausovou skutečně zavedl kvůli jmenování do funkce šéfa opery

„Vůbec se netajil tím, že paní náměstkyně je jeho dobrá známá. Oponoval jsem, že nemám žádný důvod něco měnit, protože paní Andělová dostala operní soubor do dobrého stavu, což dokládá i zisk prestižní celostátní Libušky. Řekl jsem, že její působení v čele opery považuji za dobrou volbu a paní Bierhausová na mě už dál nenaléhala.

Konkurz nakonec byl a podle všeho jsem v něm byl už dopředu odepsaný," konstatuje Jindřich Pasker.

Odborový předseda Slezského divadla potvrzuje zájem vedení města na dosazení Dalibora Hrdy na post šéfa opery. „Nebylo to však možné, protože kolektivní smlouva umožňuje jmenování do této funkce pouze na základě konkurzu," vysvětluje Stanislav Beneš.

KOMENTÁŘ Jitky Hruškové: Divadlo nebo dividlo

Současné vedení města se rozhodlo chovat podle rčení, že nové koště dobře mete. Otázkou však je, jestli smetí mete nebo jen rozmetává.

Divadlo s herci není levná záležitost, loutky přijdou zaručeně levněji, ale jedno Loutkové divadlo už ve městě máme.

Slezské divadlo městu poskytuje významnou celostátní i mezinárodní prestiž a ta zadarmo není. Žádný kvalitní manager nikdy neničí to, co dobře funguje. Posledních osmnáct let stoupalo Slezské divadlo umělecky nahoru, což do hlediště znovu přivedlo diváky, uprchlé před působením bývalé ředitelky.

Šéf činohry dal rozhašený soubor dohromady a vrátil mu oblibu publika. Šéfka opery dotáhla svůj ansámbl až k Libušce, což je pro operní divadla celostátní meta nejvyšší. Ředitel dostal divadlo z červených čísel do černých a finančně ho stabilizoval. Byl vytvořen baletní soubor, byla navázána spolupráce se školami a vznikla komorní scéna pro mladé diváky.

Kdo by očekával víc, musel by věřit na zázraky.

Přesto se radní při důvodech výběrového řízení neúnavně ohánějí blíže nespecifikovanými možnostmi zlepšení chodu divadla, jeho rozpočtu a prezentace, vlastních aktivit při zajišťování finančních prostředků a spolupráce se školami v rámci tvorby dramaturgického plánu.

Jedno by vědět měli. Opava moc možností ke zviditelnění nemá a jednu jí divadlo poskytuje. Bez něj bude jen bezvýznamným provinčním městem.

Autor: Jitka Hrušková, Pavel Kubný

1.9.2015 VSTUP DO DISKUSE 62
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Matěj Melecký se narodil 16. října, vážil 3,31 kilogramů a měřil 49 centimetrů. Rodiče Eva a Martin z Kravař přejí svému prvorozenému synovi do života zdraví, štěstí, Boží požehnání a aby potkával jen samé dobré lidi.
13

Tak už jsme na světě

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

/ROZHOVOR/ Na střeše jednoho z jeho domů na Dolním náměstí můžete vidět více než deset včelstev. Další pak třeba v Městských sadech. Jiřího Štěpáníka můžete potkat také na farmářských trzích, kde prodává med a sirupy, ale i další produkty.

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení