Pátečního zahájení se účastnili zástupci opavské radnice, z Ostravy přijeli zástupci zřizovatele, jímž je Krajský úřad Moravskoslezského kraje, ředitelé dalších středních i základních škol, bývalí kantoři a studenti.

V budově na Zámeckém okruhu škola funguje šestým rokem, předtím sídlila v prostorách bývalého vojenského gymnázia v Krnovské ulici. „Vzpomínám si, jak tehdy za mnou přišli z radnice s tím, že se budeme stěhovat. Nejdříve jsem jim řekla, že ne, protože jsem do budovy na Zámeckém okruhu chodila devět let do základní školy, znala tu každý kout a věděla, jaký je tu hluk od silnice. A dnes vidíte, jakou školu jsme vybudovali.

Sedíme ve třídě, k níž by měl z venku doléhat největší hluk, ale díky kvalitní rekonstrukci a oknům tomu tak není," uvedla ředitelka Slezského gymnázia Milada Pazderníková. Mimo jiné zmínila, že škola již devátým rokem obhajuje Mezinárodní certifikát kvality a je rovněž univerzitním pracovištěm.

Studenti si zde nedávno také založili televizi, v níž jim s režií pořadů pomáhá bývalý absolvent Slezského gymnázia, dnes pracovník Slezské univerzity Martin Petrásek. Kromě něho přednesli v pátek krátkou řeč také bývalí pedagogové této školy, náměstek primátora Dalibor Halátek (SOS pro Opavu) a opavský exprimátor Zbyněk Stanjura (ODS), který konstatoval, že Slezské gymnázium je nejlepší střední škola v Opavě. Na to Milada Pazderníková podotkla, že s tím nemůže souhlasit, protože zde jsou i další střední školy, které jsou velmi kvalitní.

V sobotu oslavy gymnázia vyvrcholí od 17 hodin v Kulturním domě Na Rybníčku společenským večerem, který organizátoři pojali jako narozeninovou party.

.

Ředitelka Slezského gymnázia v Opavě Milada Pazderníková (vlevo) s asistentkou Zbyňka Stanjury Janou Kuchařovou. foto: Deník/Zuzana Urbánková