Momentálně shromažďují fotografie s čmoudícími komíny, z nichž by rádi sestavili výstavu. Do této akce se může zapojit prakticky každý. Stačí vyfotit kouřící komín a fotku poslat na následující e-mail: emise@slezgymopava.cz.

Při pořizování fotografie si je třeba uvědomit, že na ní nesmí být zobrazena vývěska s názvem ulice, číslo popisné a orientační, registrační značky vozidel, tváře osob a osobní údaje. Nejlepší snímky pak budou vystaveny přímo v ulicích Opavy.

Konkrétní místo je v tuto chvíli v jednání, ale mělo by se jednat o prostor před Obecním domem anebo na Horním náměstí. „Výstava bude trvat zhruba od poloviny března do poloviny dubna. Místo řešíme s náměstkem opavského primátora Daliborem Halátkem. Veřejnost by si prostřednictvím fotografií měla uvědomit, co je špatné a čím by se rozhodně topit nemělo," vysvětlovala pedagožka Slezského gymnázia Kamila Tkáčová.

Projekt Emise rozhodně vešel do povědomí veřejnosti, rozvíjí se a budí v lidech emoce. Ne všechny jsou však skrze pozitivní. „Jeden anonym si stěžoval na to, proč tvrdíme, že topit dřevem je špatně. Tohle ovšem není pravda. Správně vysušené dřevo je pro topení vhodné. Je třeba si však uvědomit, že se zaměřujeme především na škodlivé topení, které vzniká v důsledku spalování nejrůznějšího odpadu," posunula se dále.

Projekt Emise mimo jiné lidi seznamuje také s tzv. Ringelmannovou stupnicí. Jde o jednoduchou metodu, s níž poměrně snadno zjistíte, s jakým palivem se v dané domácnosti topí. O tom všem studenti seznamovali Opavany, navíc své znalosti a zkušenosti si nenechávají pro sebe, ale naopak je v rámci různých besed předávají i žákům jiných opavských škol.

Není divu, že Slezské gymnázium v projektu Emise spolupracuje s různými úřady a institucemi. Záštitu nad tímto projektem dokonce převzal i sám ministr životního prostředí České republiky Richard Brabec.

„Nemáme právo ani možnost lidi, kteří špatně topí, nějak sankcionovat. Můžeme však v nich vzbudit jisté uvědomění a zamyšlení nad současnou situací," poznamenala na závěr Kamila Tkáčová.