Kladivo na čarodějnici, Titus, Fata morgana lásky a Giuditta jsou poslední premiérové tituly nejenom před závěrem sezony, ale také před zahájením zhruba půlroční modernizace divadelních prostor.

Po odchodu řemeslníků se diváci konečně dočkají vytoužené klimatizace, vylepšené akustiky pro reprodukovanou hudbu, pohodlnějšího čtecího zařízení a nových sedadel. Umělci i další zaměstnanci zase dostanou kompletně zmodernizované technické zázemí včetně vylepšeného sociálního zařízení i šaten.

Náročná akce z evropských peněz

„Převážná část nákladů bude hrazena z evropských fondů. Modernizace už byla skutečně nutná a mimo jiné nám umožní dostat na opavské jeviště tituly, které jsme až dosud nemohli právě kvůli technickým problémům nasadit,“ vysvětluje ředitel divadla Jindřich Pasker.

Generálním dodavatelem pro první etapu byla výběrovým řízením určena firma Eiffage Construkcion ČR, výběr dodavatele pro druhou etapu je zatím ve fázi výběrového řízení.

Od září bez střechy nad hlavou

Všechny soubory ztratí od září střechu nad hlavou, a proto budou vyvíjet zájezdovou činnost. Kromě tuzemských pořadatelů jsou v jednání i výjezdy operního souboru do Německa, Polska a Španělska. V Opavě budou soubory provizorně vystupovat například v sále minoritského kláštera nebo Obecního domu, ale stísněné prostory umožní pouze komorní provedení inscenací.

Nejvhodnějším místem pro tyto účely je sál Kulturního domu Na Rybníčku, ale využít ho nelze, protože objekt bude ve stejné době procházet celkovou rekonstrukcí.

Nová divadelní sezona nabídne pět titulů

Další sezona začne v únoru operou Samson a Dalila. V březnu činohra uvede známou „pamětnickou“ komedii Pytlákova schovanka, v dubnu diváky pozve opereta na noblesní Ples v hotelu Savoy, v květnu sáhne činohra znovu do komediálního šuplíku a vytáhne z něj Zázrak v Černém domě.

Zkrácenou sezonu uzavře v červnu operní soubor jednoaktovkami Aleko a Sedlák kavalír. Uvedené tituly jsou už zahrnuty do dramaturgického plánu, ale vzhledem k obtížným podmínkám divadla během modernizace není změna vyloučena.