Dveře se v opavské pobočce Armády spásy (AS) v těchto dnech rozhodně netrhnou. Lidé bez domova v tomto období více než kdy jindy využívají především služeb noclehárny, kdy mohou přespat v teple. V takovémto opavském zařízení pro muže, které sídlí v Nákladní ulici, se nachází celkem osmnáct lůžek a všechna jsou nyní bez milosti obsazena.

„Přibližně pět až deset mužů pak využívá služeb projektu Volná židle, kdy klienti stráví noc v denním centru, které pro tyto účely ještě navíc otevíráme. Co se noclehárny pro ženy týká, ta má kapacitu sedm lůžek a zaplněna bývají asi čtyři. Dost se to střídá, některé ženy si třeba našly partnera a nechtějí zůstat bez něj. Jedna osoba zde využívá Volnou židli,“ vypočítává ředitel AS Opava Gerhard Karhan.

Jak muži, tak i ženy zaplatí za jedno přespání v noclehárně 45 korun, v ceně je jednoduchá strava i možnost osobní hygieny. V mrazivém počasí, které aktuálně panuje, přijímají pracovníci opavské AS každého, kdo o přespání požádá.

Opavští basketbalisté schytali v Soluni pořádný výprask.
PAOK smetl oslabenou Opavu

„Neodmítáme nikoho. V případě, že přijde člověk, který nemá peníze, pokryjeme mu výdaj za nocleh prostřednictvím takzvané nocleženky,“ pokračuje.

Nocleženku může za sto korun na webových stránkách AS zakoupit a pomoci tak lidem v nouzi kdokoli. Podle Gerharda Karhana dosud na území města v souvislosti s počasím k úmrtí bezdomovce nedošlo.

Hitem posledních týdnů se stalo takzvané iglú pro bezdomovce. S nápadem přišel loni pár z Ostravy, který začal jakýsi provizorní přístřešek z polyetylenové pěny a hliníkové fólie vyrábět a distribuovat zainteresovaným organizacím. O novinku se strhl velký zájem, v kraji už jich několik využívá například ostravská Armáda spásy. Iglú zahřívá samotná osoba uvnitř a oproti venkovní teplotě je v něm přibližně o patnáct stupňů tepleji. Budou iglú k vidění i v Opavě?

Nouzový přístřešek pro lidi bez domova od firmy iglou.cz, 22. ledna 2019 v Ostravě.
Speciální iglú pomáhá bezdomovcům v Ostravě přežít mrazy

„Uvažujeme o tom a máme o tento projekt zájem. Ačkoli terénní pracovníci hlásí, že u nás stoprocentní potřeba není, tento nápad kvitujeme. Problém ale je, kam iglú umístit. Pokud budou na soukromých pozemcích, může nastat potíž. Chceme se tedy o tomto pobavit ještě s vedením města, zdali by bylo ochotno vyhradit pro tyto účely nějaký pozemek, kde by mohly iglú stát po celou dobu,“ uvažuje Gerhard Karhan.

První obrazy nového filmu podle skutečné události vznikly ve Slezském divadle.
Slezské divadlo obsadili známí herci. Natáčel se zde nový film