Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slezský ústav slaví šedesáté výročí založení

Opava - Šedesát let trvání. Právě toto výročí si připomíná v letošním roce Slezský ústav Slezského zemského muzea v Opavě.

3.11.2008
SDÍLEJ:

Slezské muzeum v Opavě.Foto: Archiv

Kulaté výročí oslaví ve spolupráci se Slezskou univerzitou v Opavě mezinárodní vědeckou konferencí, nazvanou Slezský ústav SZM: profil – výzkum – perspektivy ve dnech 4. a 5. listopadu.

„Cílem letošní konference je připomenout jubileum instituce, která se výrazně zasadila o rozvoj české vědy nejenom ve Slezsku, ale také v širším středoevropském prostoru,“ uvedla pořadatelka konference Olga Šrajerová.

Podle jejích slov se konference bude snažit přehledně a stručně rekapitulovat dosavadní výzkumné zaměření, prezentovat výzkumné otázky a projekty řešené v minulosti i v současnosti a nastínit perspektivy společenskovědního výzkumu nejenom obecně, ale rovněž ve Slezském ústavu SZM.

Účast na konferenci přislíbilo více než šest desítek vědeckovýzkumných pracovníků z odborných pracovišť a vysokých škol z České republiky, Polska, Slovenska a Maďarska, vysokoškolští studenti a širší odborná veřejnost. S referáty vystoupí současní pracovníci ústavu podle svého výzkumného zaměření, zástupci spolupracujících institucí a jednotlivci.

Referáty, koreferáty a diskusní příspěvky budou řazeny do čtyř tematických okruhů podle zaměření výzkumu a jednotlivých oddělení ústavu. Zazní například referáty na téma Slezsko, národnostní vztahy a menšiny, mechanismy perzekuce a oběti totalitních režimů, a také příspěvky z oblasti hospodářských, sociálních a kulturních dějin.

„Předpokládáme, že vystoupení odborníků přinesou nové pohledy na všechny sledované okruhy, vytvoří prostor pro diskusi a přispějí k formulování úvah o dalším vývoji výzkumu řešených otázek. Všechny příspěvky přednesené na konferenci budou publikovány v samostatném sborníku,“ uvedla Olga Šrajerová.

Po skončení odborné části konference se uskuteční společenské setkání, na které jsou pozváni všichni bývalí pracovníci Slezského ústavu SZM. Konference začíná v úterý 4. listopadu v 9 hodin v budově Slezského ústavu.

Autor: Milan Freiberg

3.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Midi lidi

Další ročník festivalu FreiPlatz je tu

Opavský vinný trh loni v OC Breda praskal ve švech.

Čtvrtý ročník Opavského vinného trhu klepe na dveře

Sobota bude ve znamení dýní

/POZVÁNKA/ Těžko by se našla typičtější podzimní zelenina, než je dýně. A právě dýně budou v hlavní roli v sobotu 21. října v Kobeřicích.

V Dobroslavicích vysadí novou alej

Alej k lipám. Tak zní název projektu, který má nastartovat kultivaci krajiny v Dobroslavicích. Jeho součástí je výsadba nových stromů, která se uskuteční v neděli 22. října od 14 hodin.

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme vám přehled sportovních utkání o víkendu 21. a 22. října.

Rozloučili jsme se - 42. týden

Vážení čtenáři, na stránkách Opavského a Hlučínského Deníku vám pravidelně přinášíme seznam zesnulých v našem regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení