Nad úrodou mohla zlomit hůl i řada zahrádkářů z Opavska. Se škodlivými plži letos urputněji než v minulých letech bojuje také osmačtyřicetiletý zahrádkář z Kateřinek Petr Šišma, jehož zahrada se nachází v osadě Mír v Městských sadech.

„Podle mého je slimáků více než loni. U mě se pustili do salátů i libečku. Úplně zlikvidovali ředkvičku a poškodili i plody paprik," vyjmenovával zeleninu, kterou mu napadli plzáci. Zároveň však dodal, že proti nim našel účinnou obranu: „Koupil jsem jed. Jedná se o takové granule. Slimáci je sežerou a uhynou. Jakmile jsem je začal rozsypávat po zahradě, problémy se zmírnily."

Poslední zima s sebou nepřinesla mrazy, slimáčí vajíčka tedy chladné období přežila bez větší újmy. První plzáci se objevili už někdy v březnu.

„V letošním roce se jedná o jejich druhou nebo možná už třetí generaci. Je jich opravdu hodně a na zahrádkách dokážou zlikvidovat velkou část úrody. Každý s nimi bojuje po svém," přiznal ČZS ZO Opava Lubomír Fišer.

Někdo solí, někdo polévá horkou vodou, způsobů je zkrátka hodně. Předseda opavských zahrádkářů neopomněl zmínit svou osvědčenou metodu. „Po zahradě rozkládám pasti, v nichž se nachází pivo, za kterým slimáci jdou. Když vlezou dovnitř, nemohou se dostat ven," uvedl na úplný závěr.

Petr Dušek