Podle slov sedmašedesátileté členky svazu zahrádkářů Brigity, která je majitelkou zahrádky v osadě Narcis poblíž koupaliště, je tento problém právě teď aktuální. „Slimáci ničí všechno od salátu přes jahody, ani květinami nepohrdnou. Hubím je pomocí speciálních granulí, ty se mi osvědčily.“ Pověstné solení těchto plžů prý není moc účinné. Také padesátiletou učitelku odborné výchovy Annu V. trápí tito nezvaní návštěvníci, a nejen oni. „Máme problémy se vším od mravenců přes mšice po mandelinky,“ sdělila. „Pokud bych nepoužila přípravky k hubení škůdců, bylo by těžké něco vypěstovat,“ dodala.

Vrásky na čele dělají zahrádkářům také jahody. Ty díky současnému počasí nenávratně usychají. Také angrešty napadl zatím neznámý druh plísně. „Z počátku jara jsme měli problémy s meruňkami a broskvemi, ty vyrašily, ale posléze uhynuly. Také s některými odrůdami jabloní to letos nevypadá dobře. Velkou měrou se na tom podepsalo i počasí,“ říká Fišer.

Proč lidé vlastně zahradničí na zahrádkách minimální rozlohy? A co pěstují? „Dnes už se nevyplatí něco pěstovat, všechno se dá sehnat v supermarketech,“ míní zahrádkářka Anna V., která vlastní zahrádku na Bochenkové ulici, a dodává: „Člověka ale potěší, když si něco vypěstuje sám.“ Jak uvedla, zkouší pěstovat všechno možné: květiny, bylinky, zeleninu. Její kolegyně Brigita, která je členkou zahrádkářského svazu od roku 1995, je téhož názoru. „Lidé se chtějí dostat pryč z paneláků, chtějí být v přírodě, to je důvod, proč si pořizují zahrádky. Já mám tu moji zhruba pětačtyřicet let,“ podotkla. Také ona je nešťastná ze mšic a slimáků, kteří požírají to, co se pracně snaží vypěstovat.

Opavský důchodce František Židek, který obdělává svůj pozemek v osadě na Bílovické ulici, zatím žádné škůdce neeviduje. „Chodím si sem odpočinout, navíc mi vyhovuje i lokalita, mám to blízko domů,“ uvedl. Také on má zahrádku již zhruba dvacet let. Opavští zahrádkáři pěstují vše, co se dá. Od okurek a rajčat přes jahody, maliny, angrešt, výjimkou nejsou ani květiny a bylinky.