Stroje už jedou naplno a denně uvaří 650 tun cukru. Řepu jim dodává čtyřiaosmdesát pěstitelů převážně z Moravskoslezského kraje. Do opavského závodu ji nákladní vozy přivážejí z Opavska, Bruntálska, Karvinska, Ostravska, Novojičínska a Frýdecko-Místecka.

Přeměnu cukerných bulev na cukr provádí během kampaně ve třísměnném provozu 120 stálých pracovníků a pětašedesát brigádníků. „Jsou to převážně důchodci, kteří mají za sebou už hodně kampaní. Máme s nimi dobré zkušenosti, a proto jim umožňujeme každoroční návrat," říká ředitel útvaru základní suroviny opavského cukrovaru Karel Veverka.

Letošní dlouhotrvající sucho mělo v našem regionu na úrodu řepy neblahý dopad. Kampaň tak bude kratší než obvykle a cukrovar to pocítí i ekonomicky.

Klasický spotřebitel však může zůstat klidný. To, že by neúroda způsobila pro příští rok zdražování cukru, prý nehrozí. „Cena cukru je udávána cenou evropskou, takže toto na ni nemá žádný vliv. Kromě toho nedostatek řepy je lokální záležitostí. Tady k tomu došlo, ale například v Čechách je úroda dobrá," dodává Karel Veverka.

Podobně hovoří i tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství ČR Jan Žáček: „Výpadky výnosu řepy jsou regionálního charakteru, a to zejména na Moravě. Neměly by však mít vliv na celkové výsledky jak pěstování řepy, tak výroby cukru. Ta opět zcela naplní republikovou kvótu, její překročení je téměř jisté. Otázkou je, jak velké bude."

Opavský cukrovar je v republice jedním z mála, který svou existenci dokázal obhájit. Kromě něj působí v republice už jen cukrovary v Dobrovici, v Českém Meziříčí, v Hrušovanech nad Jevišovkou, v Litovli, ve Vrbátkách a v Prosenici. Svůj informační panel má opavský závod i v dobrovickém Muzeu cukrovarnictví, lihovarnictví a řepařství.

„Obsahuje mimo jiné logo, ochrannou známku, současného majitele a také raritu, kterou byl dříve skutečně ojedinělý," přiblížila muzejní průvodkyně Lenka Suchomelová některé detaily z opavského panelu. Zmíněnou raritou je míněna spolupráce navázaná s polskými zemědělci při mezinárodní výměně cukrové řepy. Historie opavského cukrovarnictví se odvíjí od zahájení první kampaně v roce 1870. Surovárna podlehla roku 1905 požáru a do technologie se začalo investovat po první světové válce.

Stroje a přístroje však druhá světová válka z větší části zničila a závod v Opavě-Vávrovicích už ve své prvotní podobě dosloužil. V roce 1949 byly zahájeny práce na výstavbě nového cukrovaru, ze kterého začal cukr vycházet poprvé během kampaně roku 1953. S přibývajícími léty byl dál modernizován a v roce 1989 patřil mezi devět závodů Severomoravských cukrovarů.

V roce 1992 spadal pod společnost 1. Slezská a od roku 1998 přešel do sítě rakouské společnosti Agrana.