Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neznáte slona, neznáte Kylešovský kopec

Opava – Někdo zná, ale drtivá většina Opavanů bude jenom kroutit hlavou. Když scházíte Kylešovský kopec po Gudrichově ulici směrem dolů do Kylešovic, po levé straně si musíte všimnout velké zdi slavné Vogelovy vily. Pokud dobře zaostříte, možná pohledem zavadíte i o podobiznu slona vyrytou do jednoho z kamenů.

1.12.2013 1
SDÍLEJ:

Za zdí, na níž je i vyrytý slon, se v prostorách Vogelovy vily nachází současné sídlo metrologického ústavu. Ani tam však o původu slona nemají potuchy.Foto: DENÍK / Petr Dušek

 Jakmile zhruba padesát centimetrů vysokou a asi dvacet centimetrů širokou sloní hlavu objevíte, patrně si položíte otázku, co tam vlastně dělá.

Minimálně v minulém týdnu ji nebylo těžké najít, protože někdo všechny rysy slona obtáhl bílou křídou. Všechno tedy dobře razilo. Jaký je ale vlastně smysl a původ této rytiny? V tomto ohledu se naše redakce skutečně otáčela, co to jen šlo, ale nezískala jedinou informaci, která by vedla na správnou stopu.

.„Slona známe, ovšem nic bližšího o něm nevíme. V domě o něm žádné informace rozhodně nejsou," přiznala nám ve dveřích Vogelovy vily pracovnice metrologického ústavu, jenž má právě zde své sídlo.

Zkoušeli jsme oslovit i některé opavské odborníky, kteří jsou zběhlí v architektuře nebo historii, ale téměř jsme se nedostali ani ke spekulacím. Zkrátka nikdo o slonovi z Kylešovského kopce nic neví.

„Reliéf, spíše rytina, s vyobrazením slona je drobnou, ale milou zajímavostí a trochu záhadou. Stavební kámen a místo, kde je vytvořen, neukazuje na to, že by se jednalo o původní myšlenku, již při stavbě plotu, ale spíše na druhotné dotvoření," zamyslel se známý opavský restaurátor Tomáš Skalík a ještě doplnil:

„Mohlo to být i tak, že po stavbě plotu si daného bloku kamene všiml někdo s výtvarným citem a siluetu slona v kameni viděl, proto ji potom zvýraznil. Ale to samozřejmě jen domýšlím a nemám to ničím podložené."

Kdy rytina vlastně vznikla?

Jediná otázka, na niž se v tuto chvíli dá alespoň zčásti odpovědět, je doba, kdy podobizna slona už musela být vytesána na zmíněné zdi. Vila, a tudíž i zeď byla postavena mezi lety 1929 a 1930. Stavbu měl na starosti známý opavský architekt Otto Reichner, který se po pobytech v Berlíně, Hamburku a také Vídni usadil ve své rodné Opavě.

A je to právě dům strojního inženýra Bruna Vogela, jenž se stal prvním významnějším architektonickým počinem Reichnera. V knize Slavné vily Moravskoslezského kraje, která vyšla v roce 2008, autoři tvrdí, že objekt byl vybudován v duchu moderního neoklasicismu, respektive romantického regionalismu. Žádná zmínka o záhadné rytině však nepadla.

Je však dost pravděpodobné, že zeď byla slonem ověnčena od samého začátku. Podle svědectví jednoho z pamětníků, který v současnosti už bohužel není mezi námi, byl slon na svém místě minimálně od poloviny čtyřicátých let minulého století.

Výzva pro čtenáře

O autorovi rytiny a jejím smyslu se momentálně dá asi jen spekulovat. Jedná se o nějakou kratochvíli jednoho z dělníků, kteří se podíleli na stavbě Vogelovy vily, anebo umístění hlavy slona není náhodné a nese v sobě hlubší myšlenku? Ti, kteří se v lokalitě Kylešovského kopce dobře orientovali či stále orientují, často zaměstnávají v terénu ne tak zběhlé partnery při procházce a nutí je slona hledat.

Tato činnost se zde po léta aplikovala. Kdysi prý platilo pravidlo: Když neznáte slona, tak neznáte ani Kylešovský kopec.

Naše redakce by chtěla okolnosti vzniku, původ a také stáří slona na zdi Vogelovy vily objasnit, a proto prosí čtenáře, kteří by o sloní hlavě něco věděli, aby se ozvali na e-mailovou adresu: petr.dusek@denik.cz anebo telefonní číslo: 724 474 835.

Petr Dušek

Autor: Redakce

Místo události:
1.12.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Po rekonstrukci mají v domě na Horním náměstí vzniknout byty 4+1.
6

Vzniknou na „Horňáku“ nové byty?

Peníze. Ilustrační foto.

Čtyřem obcím byly přiklepnuty dotace, dohromady skoro šest milionů

KOOPERATIVA NBL: USK Praha - Opava 70:88

Čtvrtý zápas, čtvrté vítězství. Opavští basketbalisté mají na úvod sezony výbornou formu. Ve středu na Folimance vygumovali domácí Vysokoškoláky.

HOKEJ: Opava - Šumperk 3:2

Nečekaný výsledek se zrodil ve středu v Opavě. Domácí Slezan překvapivě porazil jednoho z druholigových favoritů Šumperk 3:2.

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Představujeme prvňáky ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení