Ta má vizuálně podpořit přednášené obory a výstupy seminářů aplikované matematiky. Využívat ji mohou ale také přímo studenti, kteří tak mají možnost zhmotnit své představy do reálných tvarů, což je důležité především při odborné výuce typologie a geometrie. „Možnost si předmět vytisknout, ohmatat a pracovat s ním takto dál, znamená pro mnohé velký posun," vysvětlil David Slosarczyk, který tiskárnu v laboratoři Matematického ústavu obsluhuje.

Na své si přijdou nejen studenti, ale také mnozí pedagogové. Jedním z nich je například Tomáš Kopf, který s její pomocí vytvořil dvojité, nebo také chaotické kyvadlo, které při výuce demonstruje citlivost na počáteční podmínky, známou také jako efekt motýlích křídel.

Pro tvorbu 3D předmětů používají matematici dva materiály. Jedním z nich je ABS, z kterého se vyrábí například lego. „Druhým je PLA, tedy materiál na bázi přírodního polymeru, mléčno-kukuřičného škrobu, čili jakýsi bioplast. Při práci ale nijak nevoní, jako když třeba vyrábíte popkorn," řekl David Slosarczyk.

Tiskárnu Matematický ústav Zakoupil z vlastních zdrojů. Na „vytisknutí" předmětů si u ní počkáte třeba i šest hodin.