Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slezská univerzita má hosty: dva světově uznávané fyziky

Opava - Jsou dva, a to ze vzdálených, ale sousedících regionů. Světově významní fyzici Bobomurat Ahmedov z Uzbekistánu a Naresh Dadhich z Indie přijeli do Opavy, aby zde spolupracovali s experty z Centra excelence Alberta Einsteina pro gravitaci a astrofyziku a přednášeli studentům fyziky Filozoficko přírodovědecké fakulty Slezské univerzity (FPF SU) o aktuálních tématech současné fyziky a vědy vůbec.

25.6.2014
SDÍLEJ:

Charismatický Naresh Dadhich.Foto: DENÍK / Zuzana Urbánková

„Přímým výsledkem jejich návštěvy je společná publikace, kterou jsme dokončili právě nyní, během jejich pobytu na naší univerzitě," uvedl děkan FPF SU, astrofyzik Zdeněk Stuchlík.

Opavští fyzikové, kteří mají ve vědeckém světě vysoké renomé, nyní také s oběma svými kolegy připravují nové výzkumy. Přednáška profesora Ahmedova se týkala klíčového experimentu, který měří tzv. polarizaci prvotního elektromagnetického záření, jež k nám přináší signály z období vzniku vesmíru.

„Výsledky tohoto experimentu potvrzují tzv. inflační model vesmíru. Navíc také poprvé přinášejí informaci o éře, kdy byly důležité kvantové efekty pro samotný prostor a čas. Z tohoto hlediska to je klíčový výsledek pro naše chápaní světa," uvedl Zdeněk Stuchlík.

Druhý příspěvek přednášený profesorem Dadhichem z univerzity v Púně v Indii byl věnován problému skrytých dimenzí prostoročasu. „Pan profesor se zabývá tzv. Lovelockovou teorií gravitace, která zobecňuje Einsteinův přístup ke gravitaci na prostoročasy s dimenzí vyšší než čtyři.

V přednášce nastínil i základní modifikace fyzikálních zákonů, které z této teorie plynou a mohly by být potvrzeny při pozorování černých děr," doplnil děkan.

Autor: Zuzana Urbánková

25.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Hůlka, košík, nůž, hadřík, případně mobilní telefon. To vše patří do běžné výbavy houbaře. Neplatí to však o jedenapadesátiletém muži z Ostravy, který si s sebou vzal i legálně drženou zbraň, s níž vyrazil na Opavsko.

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení