Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odborníci Slezské univerzity se podílejí na výzkumu světové úrovně

Opava - Na pomyslném žebříčku prestižních počinů z oblasti vědy a výzkumu se jedná o český projekt na světové úrovni. A tým odborníků Ústavu fyziky Filozoficko přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě (FPF SU) pod vedením děkana, astrofyzika Zdeňka Stuchlíka je spolu s ostatními českými vědci u toho.

21.3.2014
SDÍLEJ:

Zdeněk StuchlíkFoto: Vladimír Meletzký

Ze státní pokladny tak opavským fyzikům na jejich práci připutují dva miliony korun ročně. Tuto částku budou dostávat v ročním intervalu až do roku 2018. Jejich výzkum zaměřený na vesmír může například odhalit případné hrozby z vesmíru a dávat lidstvu návody na obranu.

Ale začněme od počátku.

Centrum Excelence

Centrum Excelence. Tak zní noblesní název pro centra zaměřená na práci z oblasti vědy. Grantová agentura ČR vyhlásila před nedávnem soutěž, do níž se přihlásilo sto týmů. Ty soustřeďují aktivity pracovišť ČR týkající se řešení aktuálních otázek z oblasti výzkumu.

Jedním z deseti úspěšných projektů, jemuž Grantová agentura ČR dala zelenou, je projekt z oblasti přírodních věd. Jeho hlavním řešitelem je profesor Jiří Bičák z Univerzity Karlovy, hlavní protagonista Centra Alberta Einsteina pro gravitaci a astrofyziku.

Toto centrum má čtyři výzkumné týmy: tým profesora Bičáka, tým Astronomického ústavu AV ČR, tým Matematického ústavu AV a opavský tým FPF SU pod vedením Zdeňka Stuchlíka.

„Základní náplní Centra Excelence je výzkum v oblasti gravitace a jejích astrofyzikálních důsledků, a to hlavně v případě extrémně silných gravitačních polí v blízkosti černých děr, neutronových hvězd, superspinarů a jiných exotických objektů. Pozornost se zaměřuje i na Einsteinovu teorii gravitace a na alternativy zahrnující vícedimenzionální prostoročasy," uvádí Zdeněk Stuchlík.

Co dělá opavský tým?

Tým, v němž kromě Zdeňka Stuchlíka působí ještě Jiří Kovář, Jan Schee, Petr Slaný, Claudio Cremaschini a Martin Kološ, spolupracuje s profesorem Tessarottem z Terstu. Do špičkového vědeckého výzkumu zapojuje i nadějné doktorandy.

Tento tým pracuje na řešení problémů ve čtyřech oblastech. První z nich je zkoumání kombinovaného vlivu gravitačních a elektromagnetických polí v blízkosti černých děr a jiných objektů. „Pozornost zaměříme na modelování optických jevů a vazbu těchto modelů na přípravu mezinárodních kosmických laboratoří zaměřených na rentgenovskou astrofyziku," pokračuje děkan Stuchlík.

V druhé významné oblastí budou opavští fyzici zkoumat vliv tzv. temné energie způsobující zrychlenou expanzi vesmíru na astrofyzikální procesy, tedy především na procesy v aktivních jádrech obřích galaxií a na pohyb gravitačně vázaných galaxií.

Třetí oblast se týká výzkumu vlastnosti superspinarů předpovídaných některými strunovými teoriemi a jejich vlivu na astrofyzikální procesy v raném vesmíru.

Čtvrtá a poslední oblast bude zaměřena na využití tzv. kinetické teorie při modelování chování plazmatu v extrémně silných gravitačních polích. „Je zajímavé, že tyto kinetické modely mohou mít aplikaci i v teoretických studiích zamířených na zvládnutí termojaderné fúze," zdůrazňuje Zdeněk Stuchlík.

Význam

Základní význam celé této práce spočívá v pochopení propojení vesmíru se světem elementárních částic. „Z oblasti mikrosvěta se dají očekávat významné aplikace pro praktický život. To je ovšem běh na dlouhou trať," dodává šéf opavského výzkumného týmu.

Jednou z ukázek propojení teorie a praxe je podle jeho slov existence známého protonového centra léčícího onkologické pacienty. Toto centrum je založeno právě na objevu z částicové fyziky.

Autor: Zuzana Urbánková

21.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Ilustrační foto.

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Souhrn fotbalového víkendu

/3 x FOTOGALERIE, VÝSLEDKY, TABULKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení