Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé přišli podpořit historický pavilon

Opava - Žebříky opřené o zeď, houslisté a kolem dvacítky shromážděných lidí. I tak vypadala netradiční páteční akce pořádaná kvůli záchraně historického pavilonu opavského spolku pro chov ryb.

7.4.2014
SDÍLEJ:

Žebříky opřené o zeď, houslisté a kolem dvacítky shromážděných lidí. I tak vypadala netradiční víkendová akce pořádaná kvůli záchraně historického pavilonu opavského spolku pro chov ryb.Foto: DENÍK / Tomáš Pustka

S úderem patnácté hodiny, kdy mělo vše vypuknout, se před branou do areálu Slezské univerzity v Opavě pohyboval pouze jediný muž. Starší pán o holi nahlížel škvírou dovnitř a očividně trpěl rozpaky nad tím, zda je na správném místě a ve správný čas.

„Říkal jsem si, jak to, že tu nikdo není. Přišel jsem se podívat, protože jsem taky proti tomu, aby se ten pavilon boural," konstatoval.

Po pár minutách už ale konečně organizátoři z občanského sdružení Za Opavu v čele s restaurátorem Tomášem Skalíkem dorazili a začaly horečnaté přípravy. O stěnu byly opřeny dvě velké tabule s vylepenými dokumenty o plánované demolici a také historii památky ležící za zdí. Hned vedle byly postaveny žebříky sloužící k tomu, aby se mohli zájemci podívat alespoň zdálky přes plot, jak chovná stanice ryb vypadá.

Na univerzitní budově přes cestu zatím probíhaly stavební práce a kolem zmíněné stěny létaly stovky malých otravných mušek, které jako by chtěly pořadatele akce podpořit a vyjadřovaly, že je „cosi shnilého v plánech univerzity". Postupně se kolem shromáždily na dvě desítky lidí a Tomáš Skalík pronesl kratší řeč.

Věnoval se v ní popisu situace kolem památky, kterou chce nechat vysoká škola zbourat kvůli třem parkovacím místům. V areálu by totiž mělo vzniknout parkoviště pro zhruba šedesát aut. Sloužit má návštěvníkům nově budované univerzitní knihovny a veřejnosti. Mezi pozornými posluchači Tomáše Skalíka se vyskytovali lidé všeho věku od nejmenších po penzisty.

Většina z nich si poté nenechala ujít příležitost a z vrcholu žebříků se i za pomoci dalekohledu podívali na památku, kterou možná brzy čeká zkáza. Program vzápětí zpestřila dvojice houslistů, otec a syn.

Na samotný závěr přišel neotřelý happening. Hlavní roli zde sehrál lepenkový model pavilonu. Veřejnost pak hlasovala, zda se má model zdemolovat a uvolnit tak místo parkovišti symbolizovanému vespod podložkou či parkoviště umístit před objektem nebo vedle něj. Přítomní zvedli ruku „překvapivě" proti demolici.

Tomáš Skalík tedy jen povytáhl podložku před model. Celé gesto mělo znázornit, jak je jednoduché, aby univerzita měla své parkoviště a zároveň zůstala zachována jedna z opavských památek. Tím byla de facto akce u konce.

.

„Mrzí mě, že za tím vším stojí právě univerzita, kde se vyučuje historie, dějiny, muzeologie a tak dále a pedagogové tam za normálních okolností učí studenty, jak se mají bít za památky. Poslali jsme na univerzitu několik pozvánek, ale jak vidno, nikdo nepřišel a ani neodpověděl. Tedy kromě kvestora, který vzkázal, že určitě nepřijde, protože se škola nebude až do konce řízení k tématu vůbec vyjadřovat," uvedl Tomáš Skalík.

Řízení, o kterém byla řeč, probíhá na kraji a jeho výsledek by mohl být známý už během následujících čtrnácti dnů. Týká se odvolání hlavního projektanta, jehož si univerzita pro stavbu najala. Zbourání chovné stanice ryb totiž stavebníkovi zamítli památkáři, a jak se ukázalo, daný projekt navíc ani nebyl zahrnut v územním plánu. Kraj má tedy rozhodnout, jestli stavbu/demolici povolit, či nikoli.

Doplňme, že celá záležitost se táhne již několik měsíců. Pozemky kolem pavilonu patřily dříve městu, které je bezplatně převedlo na univerzitu. Samotný pavilon a pozemek pod ním ale náležel po celou dobu rybářům, kteří ho před nedávnem prodali univerzitě.

„Je škoda, že se rybáři už o budoucnost stanice nezajímají. Na druhou stranu jsou to ale už úplně jiní a noví lidé, takže se zase tak moc nedivím," prohlásil smířlivě Tomáš Skalík.

Škola pak mimo jiné argumentuje tím, že na opravu pavilonu ji nikdo nedá peníze a sama na to finance nemá. Odpůrci ale zase argumentují tím, že město nechalo vypracovat odhad nákladů na rekonstrukci, a ta by vyšla maximálně na několik set tisíc. V kontextu mnohamilionové investice do nové knihovny tato suma působí jako kapka v moři.

Zástupci sdružení Za Opavu se ještě k tomu domnívají, že o stavebních plánech univerzity nevědí ani obyvatelé blízkých domů. „Myslím si, že vůbec netuší, co se jim chystají postavit pod okny. Věřím ale, že i ta naše akce pomohla a nakonec všechno dobře dopadne," uzavřel optimisticky Tomáš Skalík.

Autor: Tomáš Pustka

7.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Radar. Ilustrační foto.

Na příliš rychlé řidiče budou v Hlučíně dohlížet další radary

Po rekonstrukci mají v domě na Horním náměstí vzniknout byty 4+1.
8

Vzniknou na „Horňáku“ nové byty?

Čtyřem obcím byly přiklepnuty dotace, dohromady skoro šest milionů

Nová víceúčelová hřiště, tělocvičny nebo oprava stávajících. Na to se mohou těšit v Melči, Šilheřovicích, Sudicích a Oldřišově.

KOOPERATIVA NBL: USK Praha - Opava 70:88

Čtvrtý zápas, čtvrté vítězství. Opavští basketbalisté mají na úvod sezony výbornou formu. Ve středu na Folimance vygumovali domácí Vysokoškoláky.

HOKEJ: Opava - Šumperk 3:2

Nečekaný výsledek se zrodil ve středu v Opavě. Domácí Slezan překvapivě porazil jednoho z druholigových favoritů Šumperk 3:2.

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení