Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Knihovna Slezské univerzity se digitalizuje

Opava - Dvě stě knih, skript a dalších materiálů napříč všemi obory. Od května bude tohle vše volně dohledatelné na internetu. Knihovna Slezské univerzity v Opavě zpřístupní svůj fond. Jeden z řešitelů projektu je Petr Korviny.

29.12.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Jaromír Navara

„V přípravné fázi, která probíhala v uplynulých měsících, jsme s pomocí pedagogů jednotlivých univerzitních součástí a pracovníků knihovny vytipovávali publikace z knihovního fondu, které by bylo vhodné digitalizovat a zpřístupnit pomocí internetu. Nakonec jsme se shodli a vybrali dvě stě knih, skript a dalších materiálů napříč všemi obory, a to jak z knihoven v Opavě, tak Karviné, které budou převedeny do digitální podoby," vysvětluje Petr Korviny.

Digitalizace na základě výběrového řízení byla svěřena brněnskému zhotoviteli. V současnosti už má u sebe všechny potřebné materiály, které průběžně skenuje. „Publikace budou převedeny do systému Kramerius 4, který podporuje standardy pro archivaci elektronických publikací a je podporován například Národní technickou knihovnou," popisuje Korviny.

Široké veřejnosti ale knihovní databáze přístupná nebude. Jak studenti, tak pedagogové se na webové stránky dostanou pomocí přihlašovacích údajů používaných na univerzitě, a to už od června příštího roku, kdy by vše mělo fungovat v plném provozu.

S myšlenkou zpřístupnit materiály z knihovny na internet přišla Jindřiška Khestlová.

„Zatím nevíme, jaký bude o digitalizované publikace zájem, ale předpokládáme, že se systém osvědčí a do budoucna budeme v digitalizaci pokračovat," myslí si hlavní řešitel. Pokud vše půjde podle plánu, do budoucna by se měli o skenování a následnou digitalizaci postarat pracovníci knihovny, které nechá univerzita na tuto činnosti vyškolit.

„Do roku 2019 má Slezská univerzita zaplacený přístup do online databáze a práva na využívání devatenácti tisíc publikací cizojazyčné odborné literatury včetně časopisů a dalších materiálů. Vstup je umožněn ze školních počítačů nebo při dodržení specifikovaných podmínek i ze soukromých počítačů po zadání příslušných vstupních dat," doplňuje další výhody Petr Korviny.

Tato služba stála univerzitu 1 200 000 korun.

I po ukončení licence ale studenti a zaměstnanci univerzity o vybrané publikace v elektronické podobě nepřijdou. Zejména by se mělo jedna o publikace z vědních oborů jako je oblast ekonomie, matematiky, bankovnictví nebo ošetřovatelství.

Autor: Klára Jarošová

29.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Hůlka, košík, nůž, hadřík, případně mobilní telefon. To vše patří do běžné výbavy houbaře. Neplatí to však o jedenapadesátiletém muži z Ostravy, který si s sebou vzal i legálně drženou zbraň, s níž vyrazil na Opavsko.

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení