Opavská univerzita již dříve myslela na zdravotně znevýhodněné studenty. Proto pořídila převážně počítačové vybavení jako jsou například notebooky s hlasovým výstupem, speciální klávesnice a myši, statické i mobilní zvětšovací kamerové lupy nebo diktafony.

„Toto vybavení se nám osvědčilo a jeho hojné využívání našimi klienty nás vedlo k myšlence možnosti pomůcek na našem pracovišti rozšířit," uvedl vedoucí Akademické poradny Slezské univerzity v Opavě Petr Rypl.

Co lektor říká, se přenese do sluchátek

Pražská společnost Spektra, která dodala již výše zmíněné vybavení, zároveň poskytne i potřebná školení a servis prostřednictvím jejich opavského zástupce. Záměrně bylo vybráno několik druhů zvětšovacích lup, aby odpovídali, co nejlépe intuitivnímu ovládání uživatelem. Firmou byly taky dodány dvě sady osobního systému s indukční smyčkou.

„Pod tímto trochu nejasným názvem se skrývá zařízení, jež spojuje lektora a nedoslýchavého posluchače. To, co lektor říká, se přes mikrofon dálkově přenáší do sluchátek, která má u sebe např. student, a může si tak dělat poznámky z přednášky či referátu v reálném čase," vysvětluje Petr Rypl.

Kompenzační pomůcky mají na půdě univerzity velké využití. K poslednímu únoru měla Akademická poradna celkem třiadvacet dlouhodobých klientů.

K tomuto číslu ale Petr Rypl dodává: „To je stav ke konci února, předpokládám, že se začátkem nového semestru tento počet trochu zvýší, protože se u nás objeví další studenti, kteří nás o podporu požádají a stanou se našimi klienty."

V plánu jsou například DIMO kleště

Vedoucí poradny ale nechce zůstat stát na místě a chce sortiment pro nevidomé posluchače rozšířit. „Ještě bychom rádi v budoucnu doplnili naše vybavení o další notebooky se speciálním softwarem, například diktovacím, který umožní mluvené slovo automaticky převádět do psané podoby, nebo softwarem určeným dyslektikům a dysgrafikům či program k rozpoznávání textu v dokumentu.

V neposlední řadě plánujeme například koupi DIMO kleští, s jejichž pomocí můžeme vytvářet popisky a jmenovky v plastickém písmu," uzavírá Petr Rypl.