"Řada z vás se vydala na návštěvy otevřených zahrádek. Do terénu bohužel vyrazili i podvodníci, kteří chodí po bytových domech na sídlištích a falešně se představují jako zástupci společnosti Innogy. Jednu takovou dvojici jsem dnes náhodou přistihl na sídlišti u nemocnice, jak ve dveřích přesvědčují paní ve věku přes 80 let. Vyhodil jsem je z paneláku a kontaktoval hlídku Městské policie. Nebylo to poprvé," popsal starosta Krnova Tomáš Hradil svou zkušenost s návratem energošmejdů na scénu agresivního podomního marketingu.

Nevybavujte se s nimi!

Starosta Krnova vyzval občany, aby své prarodiče, příbuzné a známé důchodového věku upozornili na obnovení aktivit šmejdů.

"Aby s cizími lidmi na téma energií ve dveřích vůbec nevybavují, natož aby je pouštěli do bytu. Pokud takovou partičku přistihnete, kontaktujte Městskou policii," vyzval starosta Hradil a připojil odkaz na stránky innogy.cz, kde jsou podrobně popsané triky, jakými neomalení podvodníci maskovaní za úsměvy dokážou napálit své oběti.

Innogy: šmejdi už volají i k nám!

"Výjimečné nejsou ani případy, kdy podvodníci sami volají velkým dodavatelům energií, vydávají se za jejich zákazníky a pokoušejí se od obsluhy získat informace o konkrétních smlouvách. Mnohdy si „hrají“ i na zástupce Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a České obchodní inspekce (ČOI), případně zaměstnance pošty nebo distribučních společností. Ti všichni ale rozhodně tímto způsobem nekontrolují faktury ani neprodávají energii," popisuje innogy.cz dosud méně známé praktiky šmejdů.

Na výzvu starosty Hradila se ozvali obyvatelé krnovského sídliště u nemocnice s aktuální zkušeností, že útoky šmejdů jsou zde na denním pořádku, takže strážníci a policisté někdy ani nestíhají se sem pořád vracet. Naštěstí se ve vchodu občas najde člověk odhodlaný ochránit své sousedy i bez asistence strážníků.

"Také jsem je jednou vyhazoval z našeho baráku. Šel jsem s nimi až ven, protože jsem jim řekl, že jako předseda SVJ si nepřeji, aby obtěžovali členy našeho společenství. Důchodci jsou dost často bohužel až moc důvěřiví," informoval starostu o svém postupu jeden z diskutujících na facebooku.