Francie v úterý v souvislosti s rozsáhlou povodňovou vlnou požádala v rámci mechanismu civilní ochrany o pomoc další státy Evropské unie, na což reagovala Česká republika a jako první země nabídla svou pomoc, především dvě velkokapacitní čerpadla.

Česká pomoc čítá osmnáct příslušníků HZS ČR, kteří povezou 15 kusů hasičské techniky. „Půjde o dvě mobilní čerpadla, jeden obojživelný vůz ARGO a jeden záchranný člun. Část této techniky patří správě státních hmotných rezerv,“ upřesnil mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Jiří Fröhlich.

Kolona vozidel vyrazila z Hlučína do francouzského městečka Saint-Omer, do Francie dorazí ve čtvrtek. Předpokládaná doba nasazení hasičů je dva týdny.

I s ohledem na aktuální stav hladiny vodních toků v Česku nemají hasiči obavy, že by jejich vybavení chybělo pro případnou pomoc doma. „HZS ČR disponuje jednou z nejvyšších kapacit těchto velkokapacitních mobilních čerpadel české výroby,“ doplnil Fröhlich.

Naposledy Česká republika mobilní čerpací stanice vyslala na pomoc do zahraničí před 10 lety. Jednalo se o pomoc v souvislosti s rozsáhlými povodněmi v červnu roku 2014 v Srbsku a Bosně a Hercegovině.