Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opavsko: smog dusil vše živé

Opavsko /DOPLNĚNO/ – Kdo by si snad myslel, že se jednalo o neškodný podzimní opar, je na velkém omylu. Tato mlha je zdraví lidí nebezpečná. Tvoří ji smog.  Ten začal vše živé  dusit předevčírem kolem osmé hodiny večerní.

21.11.2012 12
SDÍLEJ:

Bylo to nepříjemné, nebezpečné a depresivní. Opavsko v uplynulých hodinách neprodyšně přikryla smogová mlha.Foto: DENÍK

Celkem solidní „mlíko"

Sportovní  redaktoři Deníku se vraceli z hokeje ve Vítkovicích. Cesta na Opavu byla, s prominutím, o hubu. Úterý večer a na hlavním tahu do Opavy přes Velkou Polom a Hrabyni nebylo vidět ani na krok. Už v Ostravě to bylo solidní „mlíko". Když jste opustili Porubu, viditelnost se však začala ještě zhoršovat.

Při sjezdu z Velké Polomi jste byli schopni dohlédnout maximálně dva metry před sebe. Každý jel padesát a předjíždění se rovnalo hodně velké sázce na riziko. Hrabyňák se celkem dal, ale na kruháči u Globusu si řidič připadal jak v Jiříkově vidění. Respektive nepřipadal, protože nebylo nic vidět.

Snad s největší koncentrací smogu se museli vypořádávat v Malých Hošticích. Projíždění touto městskou částí bylo jako uvíznutí v bermudském trojúhelníku. Sem tam nějaké světlo, všechno rozmazané. Pořádná facka na vás čekala i po vystoupení z auta. Vzduch po něčem páchl a v ústech se objevila podivná pachuť. Nebylo těžké uvěřit tomu, že limity koncentrace škodlivin byly několikanásobně překročeny.

Opava v úterý večer zkrátka chutnala dost divně.

Raději nedýchat

Naše kolegyně Silvie Březinská dojela před osmou hodinou večerní z Opavy do Ostravy. Hned po vystoupení z vlaku ji překvapila hustá mlha.

„Po chvíli jsem zjistila, že nemohlo jít o mlhu. Slečna stojící na zastávce si překrývala nos a ústa a i na sobě jsem cítila změnu. Špatně se mi dýchalo, vysychalo mi v ústech a v nose mě trápil štiplavý pocit. Viditelnost byla také hrozná. Tramvaje a jiné objekty byly zřetelně poznat jen zblízka," říká Silvie.

Sprej ve školce

Jelikož znečištěné ovzduší může škodit především dětem a seniorům, v Mateřské škole Havlíčkova kvůli tomu upravili režim stejně jako v minulém roce. Větrají jen krátce a intenzivně, a pokud možno, s dětmi vůbec nechodí ven.

„Co se větrání týče, máme navíc hodně ulehčenou situaci," sdělila učitelka z Mateřské školy Havlíčkova Petra Havelková. Jeden z rodičů totiž školce věnoval speciální dezinfekční sprej, který dezinfikuje a čistí vzduch jak ve třídě, tak v herně.

„Díky tomu jsme v těchto dnech omezili větrání na minimum, a přesto se dětem dýchá dobře," řekla Petra Havelková.

Vládne nám polétavý prach

Částice polétavého prachu s označením PM10. Právě ty způsobují v ovzduší v našem regionu největší problémy. Povolený limit pro jejich čtyřiadvacetihodinové průměrné koncentrace je 50 mikrogramů na metr krychlový. Tato hranice byla však v minulých dnech překročena na Opavsku několikanásobně. Hodnoty dosáhly ve středu až na 135,7 mikrogramů. Ještě pro lepší představu je možné se podívat na hodinové koncentrace PM10, které vyjadřují aktuální stavy během celého dne.

Ty se předevčírem mezi sedmou a osmou večerní vyšplhaly dokonce až na 242 mikrogramů na metr krychlový. V laické řeči se dá zjednodušeně popsat podobný stav jako téměř nedýchatelno. Smogová mlha se nad naším regionem držela ještě ve středu dopoledne. Začala se však alespoň částečně rozpadat. „Vše zvlhlo a prakticky se vysráželo, takže hodnoty znečištění začaly klesat," potvrzuje Blanka Krejčí z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Zůstávalo ovšem otázkou, jak dlouho optimistické vyhlídky vydrží. Navíc zlepšení situace rozhodně neznamenalo ideální stav. Čtyřiadvacetihodinový průměr polétavého prachu zde dělal včera po deváté ranní ve výši 118,4 mikrogramů na metr krychlový.

Opava-Kateřinky se rovněž kromě jiného řadí mezi zhruba tři desítky měřicích stanic v celé republice, kde již byl letos překročen maximální počet povolených překročení limitu koncentrací PM10. Tento počet je stanoven na 35. Opava je už nyní na 39 a konec roku je dosud v nedohlednu.

Kdo za to může?

Co však způsobuje, že nejen Opavsko, ale celé Moravskoslezsko, drží suverénně první příčku mezi všemi kraji v zemi, co se nejšpinavějšího ovzduší týče?

Mezi lidmi se nejčastěji vina hází na zplodiny mířící k nám z Polska. To prý ale podle odborníků není tzv. jádro pudla. „Je to kombinace několika vlivů. Částečně si to děláme sami a hrají v tom roli lokální topeniště nebo doprava. A pouze částečně jde také o znečišťující látky proudící k nám přes hranice," vysvětluje Blanka Krejčí a dodává: „My jim (míněno Poláky pozn. red.) ale také nezůstáváme nic dlužni. Stejně jako jdou k nám zplodiny od nich, k nim naopak putují a znečišťují ovzduší látky vznikající u nás."

Opava má celkové problémy s ovzduším hlavně také proto, že velká část automobilové přepravy prochází přímo skrze město.

Raději zanechte auto doma

Nespočet vozidel tady dennodenně vystává kolony na mnoha křižovatkách a semaforech, přičemž do atmosféry vypouští z výfuků řadu škodlivin. Dalším podstatným faktorem jsou lidé topící ve svých domácnostech v kotlích na pevná paliva, kteří často vůbec nehledí na to, čím přikládají.

Pro Moravskoslezský kraj Ostravsko-Karvinsko je už od 15. listopadu až do odvolání v platnosti vyhlášení smogové situace pro PM10. Meteorologové tak žádají širokou veřejnost, aby ti, kdo mají tu možnost, zanechali tentokráte auto doma a využívali raději veřejnou hromadnou dopravu.

Mlha zpomalila řidiče

Neproniknutelná mlha, při níž řidiči na Opavsku do středy prakticky nemohli vidět na cestu před sebou, se naštěstí nepodepsala na zvýšeném počtu autonehod. „Kvůli mlze se jezdilo většinou velice pomalu. Nárůst množství nehod se tedy nekonal, a co se toho týče, jednalo se spíše o průměrný den," sděluje opavský policejní mluvčí René Černohorský.

Autor: Redakce

21.11.2012 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Městské včely chová na jednom ze svých domů na opavském Dolním náměstí Jiří Štepáník.

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Jedinečná konkatedrála prošla několika slohy

/HISTORIE/ Název konkatedrála je používán v případě, když má biskup dva sídelní kostely. První z nich se klasicky nazývá katedrála, druhý konkatedrála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení