Téměř rok je v provozu služba nazvaná SMS parkovné. Mnozí si systém pochvalují, ačkoliv parkování placené pomocí SMS je poněkud dražší. Najdou se i lidé, kteří se systémem mají špatnou zkušenost.

„Opavu dobře znám, a tak jsem začal službu SMS parkovného využívat. Stalo se mi ale, že jsem přišel k autu a stál u něj strážník Městské policie Opava, a dohadovali jsme se o placení. Já jsem ukazoval SMS o zaplacení ve správném formátu a on mi tvrdil, že to nemá načtené v systému. Nakonec mi ale parkovné uznal. Podobnou zkušenost má však více lidí z mého okolí,“ uvedl Tomáš Oršový z Hradce nad Moravicí.

Podobné případy potvrdil i náměstek primátora Dalibor Halátek (Změna pro Opavu). „Šlo o prodlevu v přenosu dat a řešili jsme ji s Městskou policií Opava, která nám přislíbila, že to prověří,“ uvedl náměstek.

Podle mluvčí Městské policie Opava Petry Wittek Stonišové mohlo k problémům docházet v době, kdy se systém SMS parkovného uváděl do provozu. „Bylo to v době, kdy se systém zaváděl a ladil. Jednalo se o to, že strážníci měli k dispozici jen aktuální náhled seznamu zaplacených parkovacích lístků,“ uvedla s tím, že nyní mají strážníci při kontrole přístup i do historie a starší platbu umí dohledat.

Podle provozně-technického náměstka Technických služeb Opava Martina Giráška využilo službu placení parkovného pomocí SMS v rámci letošního roku ke konci července 2115 zákazníků, což činí okolo jednoho procenta z celkového počtu platících zákazníků v rámci zóny placeného stání ve statutárním městě Opavě.

„Zodpovědnými pracovníky naší společnosti byly řešeny dotazy a připomínky k systému způsobu placení, zejména při zavedení služby placení formou SMS, avšak problémy s prodlevou při přenosu dat jsme dosud nezaznamenali a nebyli jsme o takovém případě informováni,“ uvedl Martin Girášek. Služba SMS parkovné funguje od října loňského roku. Město ji zavedlo s tím, že řidičům uleví od hledání drobných a umožní jim prodloužit parkování přímo z kavárny nebo během obchodního jednání. Půlhodina SMS parkovného vás přijde na 13 a hodina na 25 korun. Běžný parkovací lístek stojí na půl hodiny 10 a na celou 20 korun.

Obdobný systém pro platby parkovného mobilními telefony funguje již v téměř čtyřiceti městech České republiky.

Parkování pomocí SMS například zavedly velká nákupní centra v Praze či v Brně už na přelomu let 2010 a 2011. Například v Olomouci lze platit parkovné pomocí SMS od letošního července.

Více informací najdete také na portálu www.parkovacilistek.cz. Opava však v tomto systému chybí.