VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová smuteční síň rozdělila opavskou veřejnost

OPAVA - Kontroverzní. To je slovo, které nejvýstižněji charakterizuje podobu před nedávnem otevřené nové smuteční síně u Městského hřbitova na Otické ulici v Opavě.

5.11.2007
SDÍLEJ:

Nová smuteční síň. Stavba u městského hřbitova zaujme uz na první pohled. Foto: DENÍK/Milan Freiberg

Tedy alespoň podle reakcí lidí, kteří o tomto víkendu využili možnosti a přišli si stavbu architekta Břetislava Světlíka prohlédnout nejen zvenčí, ale i zevnitř. Nová smuteční síň s fasádou z červených cihel vyrostla na popud města naproti židovskému hřbitovu. Je obklopena rozlehlým parkem s chodníky z mlatu a zatím prázdnou vodní nádrží. V Opavanech, kteří si v hojném počtu během Dnů otevřených dveří rozhodli udělat na moderní stavbu vlastní názor, vzbudila rozporuplné a vášnivé emoce.

Názory lidí byly nejen různorodé, ale často i naprosto protikladné. „Je to sice supermoderní, ale neútulné a nevhodné. Klidně tam napište, že je to zprzněné. Působí to strašně studeně,“ říká rozčilený důchodce Josef Beran, který v sobotu kolem desáté hodiny dopolední postává před otevřeným hlavním vchodem smuteční síně. Naprosto opačně zapůsobila stavba na Opavanku Danielu Noskovou. I ta sice považuje stavbu za moderní, nicméně to je jediné, na čem se s Josefem Beranem v hodnocení shoduje. „Je to moc nádherné. Líbí se mi úplně všechno, hlavně vyhřívaná podlaha. Příjemné teplo od nohou jsem cítila, hned jak jsem vešla,“ neskrývá Věra Nosková své nadšení.

Tím, kdo musí před některými rozezlenými návštěvníky majestátně působící síň obhajovat, je její správce a zaměstnanec Technických služeb Opava Jiří Horák. „Sto lidí, sto názorů. Nikdy se nezavděčíte všem, vysvětluje. „Starším lidem třeba vadí, že tu není kříž. Jenže tohle není kostel, to je smuteční síň,“ dodává správce síně s tím, že kříž je možné přinést na požádání, ale za čtrnáct dní, co je síň v provozu, o to prý ještě nikdo nepožádal. Výhrady ke vzhledu síně mají podle Jiřího Horáka spíše starší lidé. „Většinou se ale síň líbí,“ říká. A jak to je podle něho během Dnů otevřených dveří s návštěvností síně? „Přesně to nevím, ale lidé sem proudí neustále. Jen za minulou hodinu jich sem mohlo přijít tak dvě stě.“

Hrozné, otřesné, nádherné, svěží. Takto hodnotí Opavané novou smuteční síň

Jak to je s názory na novou smuteční síň, další z řady městských projektů, jež mezi lidmi vyvolávají silné emoce? To se o tomto víkendu rozhodla naše redakce zjistit. Vypravili jsme se prohlédnout si smuteční síň v rámci Dnů otevřených dveří. A spolu s námi i stovky či spíše tisíce Opavanů. Před mohutný vchod smuteční síně přicházíme po žulových kostkách v sobotu kolem desáté hodiny dopolední. V tu chvíli tušíme, že pouze poklidná prohlídka moderní architektury nás nečeká. Kromě slunečného počasí nás totiž vítá i skupina rozohněně debatujících postarších Opavanů. „Hrozné a neestetické. Kolik milionů to stálo? V Opavě se stále za něco nesmyslně vyhazují peníze,“ stěžuje si důchodkyně Jarmila Beranová, které přitakává i její manžel Josef Beran.

Z hloučku nespokojených návštěvníků se nepřetržitě ozývají kritická slova, která nenechávají na stavbě ostravské architektonické kanceláře Arching Světlík nit suchou. Argumenty pro jejich vášnivou kritiku si však občas odporují. Někomu vadí, že je uvnitř smuteční síň příliš malá, jiní si stěžují na to, že je naopak zbytečně velká. Mezi nejhlasitější, a jak jsme později zjistili, i nejvytrvalejší kritiky stavby patří důchodkyně Eliška Kučerová. Ta říká: „Byla jsem se tady včera podívat na pohřbu a je to otřesné. Jen holé zdi a žádná výzdoba.“

Kolem procházející správce smuteční síně Jiří Horák trpělivě odpovídá na výtky její i některých ostatních návštěvníků. Klidný zůstává, i když si mu jedna žena bez odůvodnění postěžuje, že tato síň je zneuctění zemřelých. „Já jsem ji nevymyslel, ale ta stavba se mi líbí,“ svěří se nám Jiří Horák s tím, že někteří z těch, co postávají před vchodem a dávají najevo své znechucení, sem chodí častěji. „Třeba ta paní Kučerová, co si vám stěžovala, jak je to tu otřesné, ta si nám sem chodí stěžovat každý den,“

Po půlhodině si myslíme, že člověka, který by měl pro tuto moderní stavbu pochopení, snad nenajdeme. Opak je však pravdou. Jen co přes masivně působící dřevěné dveře vstoupíme dovnitř, spatříme nejen prosvětlený a do detailů sladěný interiér, ale i mnoho spokojených návštěvníků. Jednou z nich je i důchodkyně Stanislava Červenková. „Nádhera. Slyšela jsem kritiku, tak jsem se přišla podívat a musím říct, že mě to nadchlo,“ hodnotí Stanislava Červenková a dokládá tak, že moderní stavba se nemusí líbit jen mladým. Také opavský herec a zaměstnanec Charity Opava Tomáš Koliandr nachází pro nepřehlédnutelnou budovu jen slova chvály: „Já říkám ano, mně se stavba líbí. I výzdoba je uměřená. Styl je sice strohý, ale na druhou stranu, tohle není divadlo, ale smuteční síň.“

Po menším přemlouvání nás správce síně pouští i do míst, kam běžný návštěvník přístup nemá. Po úzké chodbě stoupáme na balkon, jenž obvykle patří muzikantům, teprve z jeho výšky si pak můžeme celý prostor síně prohlédnout v celé její kráse. Při pohledu na davy divoce gestikulujících Opavanů pak musíme uznat, že architektu Břetislavu Světlíkovi se v Opavě podařilo vytvořil stavbu, o které budou Opavané ještě dlouho se zaujetím mluvit.

5.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Matěj Melecký se narodil 16. října, vážil 3,31 kilogramů a měřil 49 centimetrů. Rodiče Eva a Martin z Kravař přejí svému prvorozenému synovi do života zdraví, štěstí, Boží požehnání a aby potkával jen samé dobré lidi.
13

Tak už jsme na světě

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

/ROZHOVOR/ Na střeše jednoho z jeho domů na Dolním náměstí můžete vidět více než deset včelstev. Další pak třeba v Městských sadech. Jiřího Štěpáníka můžete potkat také na farmářských trzích, kde prodává med a sirupy, ale i další produkty.

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení