Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

TÉMA: Sňatek z rozumu rok poté

Opava - Vezmete-li si někoho z velké lásky, láskyplné soužití až do smrti zaručeno nemáte. Cynikové tvrdí, že sňatky z rozumu jsou prý šťastnější. Platí to i v případě sňatků politických? Jeden takový můžeme sledovat v přímém přenosu již rok a deset dní.

4.12.2011 3
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK / František Géla

Partnery, kteří nemohli být rozdílnější, k sobě dohodili sami voliči. Na jedné straně „omladina“ z řad nadšenců SOS pro Opavu reprezentovaná Pavlou Brady a Daliborem Halátkem, na straně druhé starší a ostřílenější „kozáci“, jimž kryje záda mnohem zkušenější ČSSD: exstarosta Komárova Daniel Žídek a primátor, bývalý rektor Slezské univerzity Zdeněk Jirásek, na kterého mimochodem studenti historie nedají dopustit.

Navenek se všichni čtyři k sobě chovají korektně a drží basu, a ani za oponou si prý nejdou po krku. Idylka na pohled. Jenže ani sňatek z rozumu není imunní vůči pocitům zklamání, deziluzi, ukřivděnosti a nemožnosti prosadit svou. SOS poznala, že otočit kormidlem, které dlouhé roky vede Opavu v určitém kurzu, zkrátka nelze. Úspěch bude jím jen pootočit.

A to ještě není jisté, zda ta změna kurzu bude šťastná. Vy, kdo se obáváte, že svazek ČSSD a SOS tomuto městu víc uškodí, než pomůže, i vy, kteří si myslíte, že to bude naopak, si budete muset na výsledek počkat. Jisté je jen to, že námi oslovení Opavané šéfům Hlásky překvapivě vzkazují: „Jste neviditelní. Ani dobří, ani špatní. Uvidíme, co se z vás vyklube.“

Na to mají šéfové Hlásky už jen tři roky. Rozvod jim dýchá na záda.

Vzkaz opavanů šéfům Hlásky: Jste neviditelní

Z odpovědí námi oslovených obyvatel slezské metropole na otázku, co se novému vedení radnice za poslední rok povedlo a naopak, vyplývá, že lidé neví, co si mají myslet. Za celý rok si prý totiž nemohou vybavit, že by se něčím výrazným aktuální opavská politická špička zapsala do historie.

„Ať přemýšlím, jak přemýšlím, skutečně nevím. Máme my teď vůbec nějakého starostu nebo radní? Není to chyták? Mně se totiž zdá, že se tu poslední dobou stran magistrátu nic nedělo,“ říká například částečně v žertu třiatřicetiletý elektrikář Jakub Orságh.

Jak se ukazuje, není rozhodně jediným, kdo uvažuje v podobném duchu. Také pojišťovací agentce Romaně Pavlické se zdá divné, že je o úřednicích Hlásky nyní slyšet tak málo. „Před tím bylo o opavských politicích slyšet v ulicích a hospodách pořád. Teď nic. Jako by tam ani nikdo nebyl,“ zamýšlí se osmačtyřicetiletá žena.

Pravda je, že až na pár drobností, zatím parta kolem primátora Zdeňka Jiráska velkou díru do světa neudělala. Na druhé straně, někteří z Opavanů to berou ve smyslu starého moudra, které říká, že kdo nic nedělá, ten alespoň nic nezkazí. Kupříkladu jednasedmdesátiletý penzista Milan Christ považuje nedostatek rozpoutaných velkých kauz za přínos.

„Nikdo nedělá vlny, konečně. Pořád lepší, když se toho dělá méně a nenápadněji, než aby se dělaly obrovské akce, které akorát smrdí úplatky. Nepovedlo se to stěhování Cikánů do Kylešovic, ale za to, myslím si, radnice nemůže,“ hledá pozitiva starší muž.

Jak už to tak bývá, jednou z mála věcí, které vždy uvíznou lidem v paměti, jsou peníze. Nejinak tomu je i v počinech reprezentantů Hlásky. „Miliony do fotbalu anebo ta drahá protihluková zeď u Sádráku, o kterou nikdo nestál. Tak to se jim nepodařilo určitě. Dobrým nápadem jsou lavičky u zastávek třeba opravený Dům umění. Nic víc si teď ale neuvědomuji. Těžko říct, jestli to je lepší vedení než to minulé.

V každém případě, tihle ještě nemají, aspoň co já vím, na triku žádný super průšvih. Na rozdíl od staré garnitury. Ještě se ale uvidí, není všem dnům konec,“ uzavírá výstižně jednatřicetiletý zdravotník Vít Brabec.

Hláska rok po komunálních volbách
Psal se 23. listopad 2010 a noví šéfové radnice vzešlí z říjnových komunálních voleb usedli do nejvyšších křesel ve vedení města Opavy. Náměstci Dalibor Halátek a Pavla Brady (SOS), Daniel Žídek (ČSSD) a nad nimi jejich šéf – sociálnědemokratický primátor Zdeněk Jirásek.

Jak se jim po roce vede? Splnili své předvolební sliby? Kromě jejich připomenutí jsme všem čtyřem položili níže uvedené otázky na téma, jak znají své město. Odpovídali na ně po telefonu, bez času na rozmyšlenou či vyhledání odpovědí někde jinde než ve své vlastní hlavě. Jak to dopadlo? Posuďte sami.

Položené otázky (správné odpovědi)

1. Kolik stojí jízdenka v městské hromadné dopravě pro dospělou osobu? (Dvanáct korun.)
2. V kterém roce byla postavena Hláska? (Kdy byla postavena původní Hláska, není historicky doloženo, ta stávající v roce 1903.)
3. Kolik má Opava středních škol? (Podle údajů Krajského úřadu Moravskoslezského kraje je jich patnáct včetně církevní konzervatoře a gymnázií.)
4. V které městské části se nachází ulice Gudrichova? (Ulice Gudrichova se nachází v Kylešovicích.)
5. Od kterého roku v Opavě funguje Slezská univerzita? (Slezská univerzita funguje od roku 1991.)
6. Ve které lize hraje Slezský FC a na kterém místě je v tabulce? (SFC hraje druhou ligu a je na sedmém místě.)
7. Víte, jaká je v Opavě míra nezaměstnanosti? (Míra nezaměstnanosti v době uzávěrky byla 9,4 procenta.)

Zdeněk Jirásek (ČSSD), primátor

1. Jednorázová dvanáct korun.
2. Tato informace není nikde doložena. Datum na věži, tedy rok 1648, není datem, kdy vznikla původní stavba. Poslední přestavba se uskutečnila v roce 1904.
3. Z hlavy vám to nepovím, musel bych je spočítat. Je jich přes deset.
4. Protíná Kylešovický kopec, takže spadá nejspíše už do Kylešovic.
5. Vysoké školství zde sice fungovalo již od roku 1990, ale Slezská univerzita tu byla oficiálně otevřena až o rok později.
6. Druhou ligu. Drží se ve středu tabulky a naposledy prohrál s Brnem 1:4. Nevím tedy, na jaké přesné místo se po tom posledním kole dostal.
7. Ukazatele se mění každý měsíc, ale domnívám se, že aktuálně je to zhruba 9,2 procenta.

Pavla Brady (SOS pro Opavu), první náměstkyně primátora

1. Dvanáct korun.
2. Rok nevím, ale do dnešní podoby byla upravena v 19. století.
3. Domnívám se, že 12.
4. Začíná v Opavě-Předměstí a přes Kylešovický kopec vede do Kylešovic.
5. 1991, letos slaví dvacet let.
6. Je to druhá liga, jsou sedmí a mají 21 bodů.
7. Je nižší než jinde, a je to do deseti procent.

Daniel Žídek (ČSSD) náměstek primátora

1. Dvanáct korun.
2. Kolem roku 1618.
3. Po sloučení dvou jich teď má, myslím, osm.
4. Na Kylešovském kopci.
5. Slaví dvacetiny, takže od roku 1991.
6. Ve 2. lize, umístění přesně nevím, snad na čtvrtém místě.
7. Myslím, že kolem osmi procent.

Dalibor Halátek (SOS), náměstek primátora

1. V současné době pro dospělou osobu 12 korun.
2. Stávající Hláska byla postavena v letech 1903 až 1904.
3. Opava má šest středních škol, jelikož se některé slučovaly.
4. Gudrichova ulice se nachází v Kylešovicích.
5. Slezská univerzita funguje od roku 1991.
6. SFC hraje druhou ligu a tuším, že se drží na sedmém místě v tabulce.
7. Procentuální nezaměstnanost je v Opavě jedenáct procent.

Co slibovali politici před volbami?

>>> Červenec 2010, sto dní do voleb

Pavla Brady (SOS pro Opavu): „K zásadním bodům programu, které chceme spolu se svými kolegy prosadit, patří zejména šetrné a efektivní hospodaření města a konec zadlužování; nastavení transparentní správy ve všech oblastech včetně lepšího přístupu k informacím; spravedlivý způsob nakládání s majetkem, ale také aktivní podpora rodin s dětmi, seniorů a zdravotně znevýhodněných občanů,“ shrnula Brady.

Skutečnost: například zvýšení cen poplatků za psy a odpady, zvýšení některých jízdenek MHD, odebrání stipendií nadaným vysokoškolákům, nákup nových aut pro členy vedení města.

>>> Říjen 2010, několik dní do komunálních voleb

Redakce se tehdy ptala opavských lídrů: Jak vidíte podporu sportu ve městě? Jak budete v případě vítězství vaší strany podporovat velké sporty v Opavě (basketbal, fotbal, hokej)? Podporovali byste výstavbu nového zimního stadionu a plaveckého bazénu? Přinášíme vám odpovědi lídrů dvou vítězných stran.

Zdeněk Jirásek (ČSSD): „Podporu sportu ve městě Opavě považuji za věc samozřejmou. Přitom je vždy třeba hledat optimální model podpory sportu vrcholového, zájmového i rekreačního, tedy snažit se co nejvíce reflektovat přání občanů. Vize výstavby plaveckého a zimního stadionu poblíž současného koupaliště a sportovní haly považuji za zajímavou myšlenku současného koaličního vedení města Opavy. Její realizace si ovšem vyžádá nemalé úsilí. Bude přitom třeba postupovat tak, aby potřebné finanční prostředky byly získány z velké části mimo normální rozpočet města, a dále i s ohledem na minimalizaci dalších provozních nákladů.“

Pavla Brady (SOS pro Opavu): „Jsme pro spravedlivou podporu všech sportů, tedy velkých i malých. Výstavbu i renovaci sportovišť samozřejmě podporujeme. V případě výstavby nového zimního stadionu a plaveckého bazénu musí být jasné, co se bude dít s těmi stávajícími. A naprosto zásadní je vědět, kde vezmeme finance na výstavbu, ale také na provoz těchto objektů, protože provozní náklady pak budou městskou pokladnu zatěžovat mnoho dalších let a ty už nám z evropských fondů nikdo platit nebude.“

Skutečnost: Vize plaveckého bazénu a zimního stadionu vzala za své. Do opavského fotbalu se nalilo neuvěřitelných šest milionů korun, aby se mimo jiné smazaly jeho dluhy. Miliony SFC připlavaly z městských rezerv navzdory tomu, že je Hláska půlmiliardově zadlužena. Brady se tím dostala do střetu s vlastními předvolebními sliby, když tvrdila, že investice do opavského fotbalu hodlá minimalizovat.

Šestimilionovou dotaci do SFC obhajovala tím, že když v květnu do funkce předsedkyně nastoupila, neměla informace o tom, jak to uvnitř klubu vypadá. „Nemile mě překvapila výše závazků,“ řekla letos v září naší redakci.

>>> Několik dní do komunálních voleb

Redakce položila lídrům otázku, co je pro Opavu podle jejich názoru nejdůležitější, na co by se v případě svého zvolení soustředili. Tehdy nám odpověděli takto:

Zdeněk Jirásek (ČSSD): „Například systém parkování, zřízení zelného trhu – tržnice, zřizování nových pracovních příležitostí, snížení zadluženosti města.“

Pavla Brady (SOS pro Opavu): „Přístup k občanům – lepší komunikace, podpora rodin i seniorů, zodpovědné zacházení s financemi i majetkem, jasná pravidla.“

Co se podařilo: zřízení zeleninové tržnice, zavedení dnů otevřené radnice, obnovení pravidelných tiskových konferencí.

Stručný přehled některých důležitých událostí

LISTOPAD 2010
>> Nové vedení opavského magistrátu vzešlé z loňských komunálních voleb nastoupilo do svých funkcí. Psal se 23. listopad 2010

PROSINEC 2010
>> Střídání hlavních stráží na Hlásce je dokonáno.
>> Noví šéfové otevřeli dveře médiím, po jednání rady pravidelně zvou novináře.
>> 15. prosince se zastupitelé na svém zasedání přou o peníze; zatímco opoziční ODS tvrdí, že Opava je v dobré finanční kondici, nové vedení radnice si myslí opak.
>> Radnice zvýšila poplatky za psy, obdarovala slony v zoo.

LEDEN 2011
>> Opava má podle sdělení šéfů radnice téměř půlmiliardový dluh, Opavané mohou zapomenout na nový plavecký bazén, zimní stadion či přestavbu Slezanky.

ÚNOR 2011
>> Opavští radní chtějí vyměnit lidi ve společnostech, v nichž má město majetkovou účast. O pár týdnů později z Technických služeb, s. r. o., zmizí například bývalý náměstek Pavel Mališ či otec bývalého primátora Vilibald Stanjura.
>> Hláska 2. února pořádá první Otevřenou radnici, kde občané mohou diskutovat s vedením města o tom, co je pálí.
>> Ředitel Městské policie Opava Richard Szotkowski odstupuje.

BŘEZEN 2011
>> Ve středu 2. března skončilo novým šéfům radnice sto dní hájení.
>> Ze skříně Opavské kulturní organizace (OKO) vykoukl kostlivec. Vedení radnice podalo trestní oznámení týkající se uzavírání pracovních dohod s lidmi, kteří zde nepracovali. Policie případ nakonec odložila.

DUBEN 2011
>> 15. dubna se Opavané po dlouhých letech dočkali znovuotevření zeleninové tržnice.
>> Radnice se po předchozím opatrném vyčkávání staví za zachování samostatnosti opavské nemocnice.
>> Opava má po čtyřměsíčním provizoriu řádný rozpočet, nadaným studentům vzala stipendia.
>> Hláska si chce půjčit 273 milionů, zastupitelé na to kývli.

KVĚTEN 2011
>> Brady se stává předsedkyní představenstva SFC. Mnozí to nemohou rozdýchat.
>> 2. května nastoupila do funkce nová šéfka OKO Daniela Pekárková, která byla dříve předsedkyní dozorčí rady akciové společnosti BOIS Opava. Zájem o ředitelování OKO mělo 17 zájemců.

ČERVEN 2011
>> Pavel Hadamczik končí ve funkci generálního manažera Slezského fotbalového klubu (SFC) Opava. Jeho zlatý padák budí emoce.
>> Bývalý primátor Opavy a současný opoziční zastupitel Zbyněk Stanjura (ODS) odešel 17. června z čela finančního výboru. Jedná se o důležitý post v Hlásce.

ČERVENEC 2011
>> Před Hláskou se místo koule objevila plechová kostka. Jednalo se o umělecké dílo členů Galerie Gottfrei. Šéfové radnice se k ní vyjadřovali opatrně.
>> Na přestavbu Slezanky nejsou peníze. Patovou situaci chce Hláska vyřešit pronájmem jedinému nájemci, a proto vypsala výběrové řízení.

SRPEN 2011
>> Radnice ústy náměstka Daniela Žídka (ČSSD) nevylučuje, že ze Slezanky nebude vietnamská tržnice.

ZÁŘÍ 2011
>> Opavští radní se rozhodli, že SFC pošlou šestimilionovou dotaci. Zastupitelé jim na to později kývli.
>> Opava patří k nejzadluženějším městům v kraji.

ŘÍJEN 2011
>> Pavla Brady se v sobotu 1. října vdala.
>> Vedení města řeší problém se sociálně nepřizpůsobivými na kylešovickém sídlišti. Primátor Zdeněk Jirásek a náměstkyně Pavla Brady se účastní mítinku s obyvateli sídliště. Slibují řešení problému.

LISTOPAD 2011
>> Náměstek primátora Dalibor Halátek oznamuje novinářům, že Opavou budou jezdit autobusy a trolejbusy MHD s oranžovými a červenými vlaječkami upozorňujícími na smog.
>> SOS má problémy. Celostátní vedení vylučuje ze svého středu náměstkyni primátora Pavlu Brady. SOS pro Opavu pokračuje, Brady a její příznivci chtějí založit novou politickou stranu.
>> Radnice stojí před podpisem smlouvy s novým nájemcem Slezanky, firmou BQZ Moravia, a.s., za níž stojí lidé ze společnosti Develon.

Zuzana Urbánková, Tomáš Pustka, Klára Jarošová, Martin Kůs

4.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Ilustrační foto
1

KOOPERATIVA NBL: USK Praha - Opava 70:88

Muž se obnažoval - ilustrační foto.

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Představujeme prvňáky ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Kylešovice se dočkají nových hřišť, chodníků i osvětlení

Před lety prošlo změnou největší opavské sídliště Kateřinky, nyní se dostalo i na Kylešovice.

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

V Česku pátý den po sobě padaly teplotní rekordy. Nová maxima dnes hlásí 25 ze 144 stanic měřících 30 a více let, většinou v Moravskoslezském a Zlínském kraji, kde bylo i přes 22 stupňů Celsia. Nový rekord si ale připsala i Labská bouda v Krkonoších. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Lékaři jdou do stávky. Většina jich ve středu své ordinace neotevře

Důvodem protestu praktických lékařů je vydávání elektronických receptů i nižší úhrady od pojišťoven.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení