Některé věci by musely být přivázané řetězem, aby se na nich vandalové nevyřádili. To samé by se dalo říct i o vystaveném soutěžním betlému v OC Breda & Weinstein. Po řádění místních pubescentů zbyly před betlémem jen jesle s holou plání. Neušetřili ani jezulátko.

Betlém byl v obchodním centru vystaven od 17. listopadu v rámci soutěže Pojďme spolu do Betléma, kterou pořádá Breda ve spolupráci s Deníkem. Úkolem je vybrat ten nejkrásnější betlém, který vytvořily kolektivy z opavských základních škol.

V hlasování rozhoduje veřejnost.

Na ten ze Základní školy Englišova se už ale nikdo nepodívá. Soutěž povolovala jakýkoliv materiál a svěřenci sportovní základky naneštěstí zvolili perník, který přilákal zloděje. „Kolegové z ochranky z místa několikrát odháněli skupinky dětí. Konkrétně se jednalo o čtyři až pět skupinek ve věku od dvanácti do patnácti let," popisuje za OC Breda&Weinstein Aneta Křibíková.

Zloději však byli natolik neodbytní, že je krom ochranky z místa hodování nevyhnaly ani vymezovací pásky. Z krásně vyzdobeného betlému tak zbyla pláň a osmi dívkám, které na betlému pracovaly i ve svém volném čase, oči pro pláč.

Obchodní centrum je přesto odmění zvláštní cenou.

Šance, že by byl konkrétní pachatel potrestán, je pramalá. „Nikoho konkrétního se zadržet bohužel nepodařilo, ale doufáme, že si viníci sáhnou do svědomí a uvědomí si, co způsobili. Děti nad tvorbou betlému strávily spoustu času i ve svých volných chvílích mimo školní výuku. Právě proto je určitě odměníme speciální cenou," uzavírá Aneta Křibíková.

Případ osmi děvčat ze Základní školy Englišova připomíná pohádku o Jeníčkovi a Mařence. Jejich soutěžní perníkový betlém snědly děti.

Případ osmi děvčat ze Základní školy Englišova připomíná pohádku o Jeníčkovi a Mařence. Jejich soutěžní perníkový betlém snědly děti.