Je zvyklá dojít si na oběd, pro nákup, pro léky. Nyní je zavřená doma.

„Jsem z toho nešťastná, ještěže mám snachu, která mi vše potřebné přinese,“ říká paní Anežka. Má štěstí. Na rozdíl od osamělých a nemocných seniorů, které zima uvěznila za dveřmi jejich domovů.

Kdo jim pomáhá? Například pracovníci opavské Charity. Ti dovážejí potřebné seniory do svého denního stacionáře na Masarykově ulici nejenom z Opavy, ale též z příměstských částí a z Raduně.

Každý všední den jsou od 7 do 8.30 hodin ze svých domovů přiváženi speciálním charitním automobilem. „V současné době dochází při svozu také k určitému časovému skluzu, ale všechny své klienty se nám daří do stacionáře v pořádku dopravit a mezi 14. a 15.30 hodinou zase odvézt domů,“ říká manažerka opavské Charity v sekci Služby seniorům a zdravotnickým zařízením Petra Thiemlová.

Další skupinou jsou senioři, kteří bývají o víkendech na pomoc Charity z rodinných nebo zdravotních důvodů odkázáni. Její zaměstnanci jim podle aktuální potřeby poskytují zdravotní i hygienickou péči a zajišťují jim i základní životní potřeby.

Podle Thiemlové se pečovatelky a ošetřovatelky obávaly, že se ke svým klientům do malých obcí vůbec nedostanou. Přičiněním opavských silničářů se však dočkaly příjemného překvapení.

„Protažené byly i silnice třetí třídy a s opatrností se jimi dalo projet až na místa určení. Žádnou návštěvu jsme proto odmítnout nemuseli, třebaže jsme někam přijeli o chvíli později,“ komentuje Thiemlová problémové víkendové služby.

Terénní služby poskytuje starým lidem také Senior centrum Opava. Jedná se o přímou péči a rozvážku obědů, kterých denně rozvezou po Opavě přibližně sto čtyřicet.

„Počasí nám naštěstí žádné velké problémy nepřipravilo, jen v některých případech došlo k opoždění rozvozu, a to až o hodinu. Naši klienti jsou zvyklí na konkrétní časy dodání, a tak byli často netrpěliví. Naši řidiči ale v těchto dnech mají problémy hlavně s parkováním, protože jsou všude podél silnic hromady nahrnutého sněhu, často nezbývá než zastavit přímo na vozovce a oběd odnést do bytu klienta.

Tak se stává, že naše auto blokuje provoz a někteří řidiči musejí počkat, až se vše předá a auto odjede,“ uvedl ředitel Senior centra Radim Křupala.

Naopak záchranáři k žádnému důchodci v tísni vyjíždět zatím nemuseli. „Kdyby takový případ nastal, byl by spíše záležitostí pro LSPP nebo praktického lékaře než pro záchranku,“ podotkl tiskový mluvčí krajské záchranky Lukáš Humpl.