Vlastně to není tak zcela pravda. Světlo světa spatřili Ptáci sochaře Kurta Gebauera na Ptačím vrchu. Vtomto článku se vracíme k sochařskému sympoziu, které se v našem městě konalo v roce 2004 a z něhož vzešly návrhy těchto netradičních a do jisté míry provokujících soch a plastik. Ty můžete najít v katalogu nazvaném Nová místa.

Tak se podívejte, jak by Opava mohla vypadat.

Náměstek: Šance je pořád

Šance je prý pořád. Jde jen o to, vytáhnout návrhy opět na světlo a spustit to. Taková jsou slova náměstka primátora Pavla Mališe (ODS), který spolu s Kurtem Gebauerem a Martinem Klimešem patří mezi autory tohoto projektu. Pavel Mališ podle svých slov chce případnou iniciativu a úsilí o realizaci soch přenechat mladším. Je znám tím, že svého času hodně usiloval o to, aby v Opavě stál Pohyblivý bábel (viz níže).

„Krásná je i Hlava anděla, je to nádherná hmota. Nejblíže projektu byla lejzrová světla na Rybím trhu, ale kvůli technologickým možnostem návrh není realizovatelný,“ říká náměstek. Příčinou, proč sochy dosud nespatřily světlo světa, byl a je nedostatek peněz.

„Nepodařilo se je získat ani přes nadace, autor Pohyblivého babelu, profesor Veselý, neuspěl ani u sponzorů,“ doplňuje Mališ. Současně však dodává, že situace se může kdykoli změnit: „V Opavě se například v poslední době zkultivovaly parky, vznikla nová zákoutí a ta by si mohla takové sochy vyžádat.“

Archetypální stavba profesora Aleše Veselého Pohyblivý babel měla stát u frekventované křižovatky u Domu Petra Bezruče v místě, kde za komunistů stávala socha Gottwalda. Věž je vysoká 7 metrů, stojí na obrovských železných kolech. Stavbu může okolojdoucí podejít a ocitne se v magickém světě, pohledem vzhůru uvidí nebe. Materiál: ocel a kámen.

Před budovou Rektorátu Slezské univerzity měla umístit Ivana Junková sousoší Dětí, držících se za ruce. Podstatné je umístění před touto vážnou a seriózní institucí. Materiál lakovaný bronz, rozměry 140 x 160 x 160 cm.

Projekt profesora Vysoké školy výtvarného umění v Bratislavě Jozefa Jankoviče je určen pro náměstí Joy Adamsonové. Jankovičova socha Na hranici je dobře viditelná z obou konců parčíku. Šestimetrová socha je tvořena několika stojícími postavami na mohutných sloupech. Materiál: bronz nebo železo, rozměry 650 x 650 x 250 cm.

Velké Zrcadlo Denisy Ujhelyiové, jehož autorem je Zdeněk Ruffer, je umístěno na fasádě domu na Mnišské ulici, odráží modré nebe, mraky. Materiál: zrcadlo, nebo leštěná chromová deska.

Socha Lenky Klodové Čas ženy měla být umístěna ve Dvořákových sadech vedle Rybího trhu. Na břiše ženy jsou umístěny funkční hodiny. Materiál: bronz. Rozměry: životní velikost.

Zajímavý projekt Jana Ambrůze Světlo počítal s kamennou dlažbou na Rybím trhu. Přes den bychom viděli jen přitónované hladké silnostěnné skleněné kruhy, které budou večer vyzařovat světlo do koruny stromů. Materiál: světlo, pochůzí sklo.

Tomáš Medek umístil svůj projekt nazvaný Paprika-Hybrid do sadů Svobody. Materiál: kov, rozměry: 250 x 210 x 350 cm.

(zdroj: Katalog Nová místa, vydalo statutární město Opava, 2004)