Opavský magistrát většinou ohledně zařízení pohřbu kontaktuje Slezská nemocnice, popřípadě některý z domovů důchodců.

„Pohřeb je zajištěn v rozsahu nejnutnějších nákladů. Jedná se o kremaci bez obřadu. Cena, za kterou pro nás tyto služby vykonává pohřební služba Marie je 4.741 korun," uvedla tisková mluvčí opavské radnice Lada Dobrovolná s tím, že počet takto pohřbených bývá vždy několik desítek za rok. V loňském roce jich bylo sedmačtyřicet, v tom letošním zatím čtyřiačtyřicet.

V Hlučíně se zpravidla v těchto případech nejedná o bezdomovce, ale o starší lidi, kteří už nemají nikoho blízkého. „Například jednou přišel oznámit občan, že jeho starší kamarád se delší dobu neukázal. Pán se našel mrtvý v bytě. Protože neměl žádné příbuzné, město zajišťovalo pohřeb," uvedla tisková mluvčí Hlučína Ivana Gračková s tím, že stejné je to v případě, pokud zemře někdo, kdo nemá nikoho blízkého v domově důchodců. Město pak pohřeb zajišťuje u pohřební služby.

„Objednáváme vyřízení pohřbu, pohřeb bez obřadu, zpopelnění v krematoriu. Popel poté zůstává uložen v urně v krematoriu po dobu jednoho roku. Pokud se za tuto dobu nepřihlásí žádný příbuzný, Technické služby zajistí uložení, vesměs rozptýlení na rozptylové loučce. Stalo se ale, že se po nějaké době ozval vnuk zemřelého, který si přijel vyzvednut urnu ještě před uplynutím roční lhůty," vysvětluje Jitka Klímková z hlučínské radnice. V Hlučíně ale sociální pohřby nejsou nijak časté. Loni ani letos nemusela tamní radnice zajišťovat žádný, v roce 2013 byly celkem tři.

V Budišově nad Budišovkou jsou zesnulí bez příbuzných většinou bezdomovci nebo občané, kteří zemřou bez prostředků a nikdo se k jejich pozůstalosti nehlásí. Musí mít ale trvalý pobyt ve městě. „V roce 2013 a roce 2015 jsme objednávali po jednom sociálním pohřbu. Cena byla do deseti tisíc. Objednávali jsme papírovou rakev, zpopelnění a uložení ostatků do společného hrobu," informoval místostarosta Budišova nad Budišovkou Patrik Schramm.

Kravaře: I bez rodiny pohřeb se vším všudy

Pokud jste občanem Kravař a zemřete bez rodiny, město udělá vše proto, abyste i tak měli pohřeb se vším všudy. „Sociální pohřby se snažíme dělat co nejdůstojněji. Je provedena kremace nebo ukládání do hrobu," uvedla vedoucí odboru sociálních věcí v Kravařích Irena Uličková. Veškeré sociální pohřby jsou zde prováděny v kostele a zesnulému občanu je také vyvěšeno parte. Za takový pohřeb dává město sedm a půl tisíce.

Na Opavsku jsou ale i taková města, kde se uložení ostatků obyvatele bez rodiny řešit nemusí. „Za poslední dobu jsme neměli ani jeden takový případ. Město je akorát opatrovníkem jedné paní, za kterou řeší skoro veškeré úkony, ale to je výjimka. V případě pohřbů se vždy postarala rodina nebo někdo blízký," uvedl za Dolní Benešov místostarosta Jiří Krömer.