Ty včera po desáté hodině dopoledne pomoci jeřábu sundávali. Důvodem byl jejich špatný stav. „Před měsícem upadla jedné soše hlava. Zjistili jsme, že jsou v havarijním stavu. Vylezli jsme nahotu a viděli, že sochy korodují a mají rozpraskané betonové doplňky.

Máme finanční prostředky na zajištění demontáže soch, peníze na jejích restauraci bude muset sehnat vedení muzea,“ uvedl restaurátor Tomáš Skalík. V depozitu zůstanou podle něj sochy až do doby, než se najdou finanční prostředky. „Musí se vypracovat restaurátorský záměr a vyčíslit náklady. Bude to nejspíš v řádech stovek tisíc,“ podotkl Skalík s tím, že se jedná celkem o šest soch. Redakce na místě oslovila také ředitele opavského muzea Antonína Šimčíka.

„Byl bych nejradši, kdyby sochy byly opraveny už příští rok na jaře, ale to je nereálné. Záleží na výsledku restaurátorského průzkumu,“ řekl Šimčík. Pokud se ukáže, že jsou sochy tak zničené, že je nelze umístit zpátky, musely by se vyrobit jejich kopie. „Ty jsou ale mnohem dražší než oprava originálu,“ doplnil. Nutno na závěr zmínit, že už před dvanácti lety bylo z muzea sundáno sousoší pegasů s múzami a do dnešních dnů se nedostalo zpět na své místo. Snad bude mít šest včera sundaných soch větší štěstí.

LUCIE ORBANOVÁ
VERONIKA SCHINDLEROVÁ