Anděl byl údajně zamaskován jako součást čela postele. Pozornosti italských policistů však při zátahu zaměřeném na zločince obchodující s ukradenými předměty a drogami neunikl. Barokní anděl pochází z roku 1720 a má odhadovanou hodnotu až 120 tisíc korun. Společně s dalšími soškami ho ukradl neznámý zloděj z bočního oltáře gotického kostela svatého Mikuláše. Jiné vzácnosti, jako kalichy či monstrance, nechal bez povšimnutí.
To společně s podmínkami, za jakých byl artefakt vypátrán, vede například starostu Březové Pavla Schneidera k domněnce, že se tehdy muselo jednat o krádež na objednávku. Navíc se podle něj zločinu musel před lety dopustit někdo, kdo už v kostele byl a znal to tam.
Nyní se tedy alespoň jedna soška vrací domů. Ve čtvrtek 24. května ji převzala z rukou Pasquala Muggea z italské policie česká ministryně kultury Alena Horáková. Stalo se tak při slavnostním ceremoniálu na českém velvyslanectví v Římě.
„Návratnost ukradených předmětů je skutečně minimální. Je velmi obtížné je dohledat. Troufám si říct, že jsme se stali svědky malého zázraku," řekla Hanáková v rozhovoru pro ČTK. Podle ní se z Česka ročně vyveze 15 až 20 tisíc uměleckých předmětů a zhruba stejné množství je ukradeno. Nejvíc prý přitom trpí právě katolické kostely.
Ironií je, že o nalezení ztraceného artefaktu nebyli pořádně informováni ani v Březové. Podle starosty mu o tom řekl až v pátek ráno jeden z angažovaných občanů, který se o události dozvěděl pravděpodobně z internetu. Pro Pavla Schneidera se přitom pochopitelně jednalo o příjemné překvapení. „Nečekal jsem, že se nám ještě někdy alespoň část ukradeného mobiliáře vrátí," potvrzuje.
Informace o tom, kdy vlastně sošku dostanou zpět, ještě v pátek dopoledne neměl. Nikdo jej totiž do té doby oficiálně nekontaktoval.
Obdobně byl na tom i zdejší farář Petr Bohačík. Také on už ztratil víru, že by se mohlo něco z ukradených sošek dostat zpět. „Člověk doufá, ale po tak dlouhé době už tomu příliš nevěří," konstatuje farář. Co se bude dít, až anděl dorazí domů, to je otázka. Na své místo se ale nejspíše ještě chvíli nedostane. Podle Petra Bohačíka k tomu totiž dojde asi až při restaurování oltáře.