Na opavský okresní soud se před nedávnem obrátila teplická společnost JTH Holding, neúspěšný zájemce o koupi části areálu Dukelských kasáren v Opavě. Developer totiž proces prodeje ze strany magistrátu zpochybnil.

Soud mu dal za pravdu a vydal předběžné opatření, kvůli kterému musel být prodej pozastaven. Město i vítězná společnost JTA exclusive z Ostravy se odvolali k ostravskému krajskému soudu. A jeho verdikt zní jasně – předběžné opatření opavského soudu je zrušeno.

„Jsem rád, že nám dal soud za pravdu. Velice mě těší, že se v prodeji areálu, který dlouhá léta jen chátral, může pokračovat a lokalita se konečně dočká smysluplného využití,“ uvedl opavský primátor Tomáš Navrátil. Magistrát má navíc v ruce i vyjádření Ministerstva vnitra ČR, které rovněž v případě prodeje nenašlo žádné pochybení. Podnět k přezkoumání prodeje pak měl na stole i Úřad pro hospodářskou soutěž.

„Ten se jím však vůbec zabývat nebude, protože na proces prodeje městského majetku se nevztahuje zákon o zadávání veřejných zakázek,“ vysvětluje opavská mluvčí Lada Dobrovolná.

Jednatel a ředitel vítězné JTA exclusive Alan Jančík už před časem Deníku sdělil svůj pohled na celou věc.

„Vzniklá situace mě samozřejmě mrzí. Jsem ze soukromé sféry a jsem zvyklý pracovat s fakty. Proběhlo nabídkové řízení, v rámci jehož hodnocení byla vybrána naše společnost, aby v kasárnách zrealizovala výstavbu podle předpokladů města. Náš projekt byl označen jako nejúspěšnější. Vím, že pak proběhly nějaké otázky, ale spíše ze strany opozice a to beru vyloženě jako politickou záležitost, ke které se nebudu vyjadřovat. Nemohu hodnotit kroky města, ale jsem schopen garantovat, že z naší strany nedošlo v rámci podpisu smlouvy, převodu pozemků, k žádnému pochybení,“ mínil Alan Jančík.

Developer zpochybňuje kupní smlouvu

Město už s firmou JTA exclusive podepsalo smlouvu. A právě ta bude nejspíše dalším předmětem sporů. To nevyloučil ani Tomáš Navrátil.

„Neúspěšný zájemce může učinit cokoli nicméně nemyslím si, že by soud, který už jednou rozhodl o zrušení předběžného opatření, rozhodl jinak. Ale samozřejmě jiné kroky dělat může, napadení smlouvy a podobně. Ovšem to nebrání tomu, aby probíhala příprava a realizace samotné strategické investice,“ konstatuje. A skutečně, teplická JTH Holding žalobu podala.

Rozhodnutí krajského soudu nechtěl mluvčí JTH Holding Karel Schön komentovat. „Rozhodnutí nám dosud nebylo doručeno, proto se k bližším podrobnostem a jeho odůvodnění nemůžeme prozatím vyjádřit. Proti rozhodnutí krajského soudu se odvolat ani dovolat nelze, ale učiníme všechny právní kroky, abychom neregulérnímu prodeji obecního majetku zamezili.

Již jsme podali žalobu na určení, že městem uzavřená kupní smlouva je neplatná. Další právní kroky učiníme po důkladném prostudování rozhodnutí krajského soudu,“ uvedl pro Deník ve čtvrtek 19. listopadu Karel Schön.

V pondělí 23. listopadu chce magistrát znovu podat návrh na vklad na katastr nemovitostí. V části Dukelských kasáren, které v roce 2007 získalo město do svého vlastnictví od armády, vznikne 300 nových bytů, které zde má postavit právě ostravská JTA exclusive. Město od ní za areál dostalo téměř 51 milionů korun. Prodej posvětili začátkem září zastupitelé, byť opozice a i jeden ze členů koalice byli proti.

Dění kolem Dukelských kasáren budeme nadále sledovat.