Jaké důsledky měl pokus o vraždu bezdomovce v Opavě pro dva mladíky?

Proč Pavel H. dostal relativně mírný trest?

Proč vlastně dvojice napadla bezdomovce?

Případem z loňského června se ve středu zabýval senát Krajského soudu v Ostravě. Starší z mladíků Pavel H. se zodpovídal z pokusu o vraždu. Hrozilo mu deset až osmnáct let žaláře. Jeho kamarád Lukáš M. se konfliktu aktivně nezúčastnil, kumpána se dokonce snažil uklidnit. Přesto čelil žalobě z neoznámení trestného činu, kde je sazba až tři roky. Oba v té době netrestaní aktéři se ke všemu přiznali a projevili lítost.

Objasnění pokusu o vraždu, Opava, červen 2023 | Video: Deník/Jaroslav Perdoch

Se státním zástupcem uzavřeli dohodu o vině a trestu, kterou ostravský soud ve středu schválil.

Soud trestal

Díky ní Pavel H. vyvázl s trestem pod spodní hranici sazby. Ve věznici se zvýšenou ostrahou by měl strávit osm roků. Napadenému muži musí zaplatil 200 tisíc korun. Lukáš M. odešel s podmíněným trestem ve výši jeden rok a tři měsíce. Zkušební dobu soud stanovil na dva a půl roku.

Zákeřný útok

K činu došlo vloni 22. června v Opavě. Svou roli sehrál alkohol. Mladíci „čistiti“ okolí vlakového nádraží od bezdomovců. Po půlnoci se vydali do domu v Olomoucké ulici. Ve druhém patře narazili na muže (42 let) a ženu (37 let) z Novojičínska, kteří v Opavě chtěli původně navštívit blíže nespecifikovanou instituci. Přijeli však po úředních hodinách. Aby se nemuseli vracet a ušetřili za jízdné, vybrali si k přespání neobývaný objekt u nádraží. Netušili, že jim půjde o život…

Vytáhl nůž

Pavel H. podle obžaloby vytáhl zavírací nůž a ohnal se po muži, který se snažil chránit sebe i svou přítelkyni. „Vedl útok zejména na oblast hlavy, krku a trupu. Způsobil mu celkem 13 bodných a řezných ran, kdy způsobená poranění byla závažná až život ohrožující,“ konstatovala žaloba. Napadené dvojici se podařilo utéct.

Lukáš M. kamarádovo počínání sledoval z bezprostřední blízkosti. Útoku se přímo nezúčastnil. Zákon ale porušil tím, že čin neoznámil. „Byť mu v tom nebránily žádné okolnosti, které by jeho či osoby jemu blízké vystavily jakémukoliv nebezpečí, o události neinformoval žádný z orgánů činných v trestním řízení,“ konstatoval státní zástupce.

Podle policie mladíci nejsou členy žádné organizace. „Pachatelům se nelíbili bezdomovci, feťáci a podobně,“ řekl moravskoslezský kriminalista Martin Lichý, když vloni informoval o objasnění činu. „Měli potřebu čistit Opavu od takovýchto lidí,“ uzavřel Lichý. Verdikt Krajského soudu v Ostravě týkající se výše trestů je pravomocný. Obžalovaní i státní zástupce jej na místě přijali. Pavel H. si pouze ponechal lhůtu k vyjádření týkající se náhrady škody.