Jak to ale nyní vypadá, spíše šlo o mnoho povyku pro nic, protože soudní spor skončí ještě dříve, než vůbec stihne začít první jednání. A realizace tří set nových bytů v opavských kasárnách mezitím dál krůček po krůčku pokračuje. Jak, to Deníku prozradil jednatel a ředitel JTA Exclusive Alan Jančík.

Festival Landscape, červenec 2021: Variace na morový sloup před krnovskou poliklinikou.
Co znamená morový sloup před krnovskou poliklinikou

Vraťme se však ještě pár měsíců nazpátek. Poté, co se teplická společnost obrátila na opavský soud a ten prodej kasáren pozastavil, magistrát i vítězný developer se odvolali k ostravskému krajskému soudu. Ten verdikt toho opavského zrušil a prodej mohl pokračovat. Za pravdu dalo městu i Ministerstvo vnitra ČR, které situaci přezkoumalo a nenašlo při prodeji žádné pochybení.

Teplická firma se ale nevzdávala a chtěla se soudit dál.Nakonec ale bude všechno jinak. Od rozepří teď totiž dává JTH Holding ruce pryč. Žalobkyně společnosti navrhla smír a uznání platnosti uzavřeného obchodu.

„Naše společnost se úspěšně věnuje developmentu na mnoha místech v České republice i v zahraničí, proto chceme své úsilí nadále věnovat tomu, co umíme a děláme dobře, nikoliv souzení,“ uvedla pro naši redakci Radka Metz z JTH Holding. Smír nyní ještě musí schválit soud. „V případě, že se tak stane, bude spor ukončen a v daném případě půjde o definitivní řešení,“ dodává Radka Metz.

Žalobkyně pouze požádala magistrát o uhrazení 35 tisíc korun z celkových 238 tisíc, vynaložených jako náklady řízení s tím, že zbylé částky se vzdá.

„Od začátku jsme přesvědčeni, že jsme jinak nepochybili a spor bychom vyhráli. A ví to viditelně i žalující strana, proto přišla s nabídkou vypořádání soudní pře touto cestou. Daný postup jsme ale přivítali a s uzavřením smíru za daných podmínek souhlasíme. Požadovaná částka 35 tisíc je s ohledem na možné vedení dlouholetého soudního sporu více než přijatelná,“ konstatoval primátor Opavy Tomáš Navrátil.

Harmonogram stavby

Dukelská kasárna se začala bourat v první polovině letošního března. K zemi šly chátrající správní a provozní vojenské budovy, garáže, maštale nebo střelnice. Jak Deníku řekl ředitel společnosti JTA exclusive Alan Jančík, demoliční práce zde ještě stále probíhají.

Senior taxi. Ilustrační foto.
Opavské senior taxi v novém stylu. Teď už bude jezdit do všech částí města

„Dochází k rekultivaci prostoru, protože za ta dlouhá léta se zde nashromáždila řada různých předmětů. V současné době už finalizujeme projektovou dokumentaci a na podzim bychom chtěli řešit stavební povolení,“ přibližuje Alan Jančík další postup prací.

Za prodej této prostřední části kasáren inkasovalo město od JTA exclusive 51 milionů korun. Samotná stavba bude postupná, celkem se jedná o čtyři sekce, v nichž vyroste šestnáct domů s více než třemi stovkami bytů.

K parkování budou sloužit podzemní garáže, kompletně hotovo má být do osmi let.