Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soutěž o obětech totality: hlavními postavami jsou Josef Veselý a bývalý letec Antonín Zelenka

Opava - Vítězství v soutěži Bojovníci proti totalitě pohledem dětí. To vynesl žákům a absolventům Základní školy Opava na Tyršově ulici videodokument o bývalém opavském děkanovi a básníkovi Josefu Veselém.

3.10.2008
SDÍLEJ:

Žáci Základní školy na ulici Boženy Němcové si odnesli z prvního ročníku soutěže nejen bohaté zkušenosti, ale také za odměnu dostali i týdenní pobyt na vojenské zotavovně v Bedřichově.Foto: DENÍK / Milan Freiberg

Jak se k soutěži vlastně dostali? „S nápadem přišla paní ředitelka, která soutěž objevila a oslovila nás. Vytipovali jsme několik dětí z osmých a devátých tříd, které o soutěž měly zájem, a snažili jsme se vybrat jim podle povahy a charakteru odpovídající roli v realizačním týmu,“ uvedla učitelka Pavla Sitmalidisová.

Ta měla v projektu na starost obsahovou stránku a její kolegyně Kristina Musilová zase věci technického rázu.

Nejprve účastníci projektu pozvali na besedu pamětníky, o kterých buď sami věděli nebo které jim pomohli vytipovat známí a přátelé. „Potom nás vyškolili v Brně. Hlavní práci měly dělat děti, ale my jsme je měly navést,” říká Pavla Sitmalidisová.

Nakonec vyučující společně s dětmi vybrali Josefa Veselého a bývalého letce Antonína Zelenku.

Práce na dvou dokumentech začaly někdy zkraje roku 2008. „Chodili jsme natáčet, psali jsme a občas jsme se také trápili,“ vzpomíná Pavla Sitmalidisová. Realizační tým pracoval na videodokumentu o Josefu Veselém a audiodokumentu o životě Antonína Zelenky. Video vyneslo žákům první místo a audiodokument obsadil v celostátní soutěži místo druhé.

„První ročník byl náročný, proškolovací kurzy začaly později než se plánovalo a všechno se zdrželo a tak byl jarní finiš dost náročný,” vzpomíná Kristina Musilová. Z chyb se už s kolegyní poučily a příští ročník by podle nich měl vypadat jinak.

„Plánujeme vyhlásit konkurz na obsazení různých rolí v realizačním týmu. Chceme, aby to mělo jiný spád,“ uvedla Pavla Sitmalidisová. Jak na ně práce s pamětníky působila? „Oba pánové se nám zdáli pozitivně naladění, na některé věci vzpomínali hezky a měli mladé generaci co sdělit. Špatnou zkušeností postoupili výš,“ uvedla Pavla Sitmalidisová.

Jak hodnotí tuto novou a zajímavou zkušenost sami žáci? „Jsem ráda, že jsme se projektu účastnili. O tomto období se budeme učit. Nejtěžší bylo najít společný čas na to sejít se a pracovat a sladit své představy,“ uvedla Anna Kekeláková, která měla v projektu roli moderátorky.

Co bylo pro děti nejtěžší? „Největší problém asi byl, když se zavirovaly školní počítače,“ vzpomíná s úsměvem Michal Jarnot, který byl redaktorem. „Chtěli bychom poděkovat také paním učitelkám, že nás občas nakoply, když se nám nechtělo,“ uzavírá Alice Petlachová.

Vítězný tým tvořili Markéta Palcerová (komentátorka), Martin Hřivnáč (technik), Jakub Juha (režisér), Ondřej Šípek (zvukař), David Štěpaník (kameraman), Ondřej Šumbera (střihač) Vendula Čermáková a Alice Petlachová (scenáristky), Dalibor Thiel (osvětlovač), Michal Jarnot (redaktor), Kateřina Hulvová (produkční) a Anna Kekeláková (moderátorka).

Soutěžní dokumenty si můžete poslechnout nebo zhlédnout na internetové adrese: www.bojovniciprotitotalite.cz. Jako odměnu za vítězství dostaly děti pobyt ve vojenské zotavovně v Bedřichově, kde prožily týden adrenalinových sportů a relaxace.

Autor: Milan Freiberg

3.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Midi lidi

Další ročník festivalu FreiPlatz je tu

Opavský vinný trh loni v OC Breda praskal ve švech.

Čtvrtý ročník Opavského vinného trhu klepe na dveře

Sobota bude ve znamení dýní

/POZVÁNKA/ Těžko by se našla typičtější podzimní zelenina, než je dýně. A právě dýně budou v hlavní roli v sobotu 21. října v Kobeřicích.

V Dobroslavicích vysadí novou alej

Alej k lipám. Tak zní název projektu, který má nastartovat kultivaci krajiny v Dobroslavicích. Jeho součástí je výsadba nových stromů, která se uskuteční v neděli 22. října od 14 hodin.

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme vám přehled sportovních utkání o víkendu 21. a 22. října.

Rozloučili jsme se - 42. týden

Vážení čtenáři, na stránkách Opavského a Hlučínského Deníku vám pravidelně přinášíme seznam zesnulých v našem regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení