Neobvyklý název má zbrusu nová terapeutická místnost, kterou mohou k rehabilitaci využívat handicapované děti z Hlučína a okolí. Jmenuje se Snoezelen a funguje na principu světelných efektů, projekcí, zvuků i vůní.

„Je to metoda vícesmyslové stimulace, která dětem nabízí celou škálu nových prožitků a zkušeností a tím zlepšuje fungování jejich centrální nervové soustavy. Při správně vedené terapii dochází u dítěte k aktivaci smyslů a zapojení obou mozkových hemisfér, čímž stoupá šance na vytvoření nových paměťových stop a na jejich stabilizaci. U nás ji nyní využívá osm dětí,“ přiblížila charakteristiku terapie ředitelka Dětské rehabilitace Hlučín Radmila Löwová.

Místnost se navíc podařilo vybavit i speciálním interaktivním projektorem s promítáním na podlahu, který pružně reaguje na odezvu dítěte. Přenosný model zakoupen v zahraničí obsahuje pět set aplikací a v Hlučíně jej využívají jako vůbec první v České republice.

„Prostředí ve Snoezelenu významně podpoří každou z již používaných metod jako jsou fyzioterapie, logopedie, muzikoterapie a podobně. Zprostředkovává dítěti autentický zážitek a uspokojuje jeho individuální potřeby,“ dodala Radmila Löwová.

Na vybavení místnosti získala rehabilitace dotaci z prostředků Evropské unie. V současné době navštěvuje hlučínské zařízení sedmnáct dětí z celého Hlučínska.