„Pozorní sousedé z vedlejšího bytu uslyšeli alarm autonomní detekce a ihned klepali na byt, aby zjistili, co se děje, neboť měli tušení, že uživatel je doma. Událost současně nahlásili telefonicky na tísňovou linku hasičů,“ komentoval tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Kůdela.

Když hasiči dorazili na místo, všimli si, že z ventilace vychází kouř. Nedokázali se však dostat přes vchodové dveře, protože byly uzamčeny zevnitř a v zámku se navíc nacházel klíč.

Do bytu v prvním patře obytného domu se tak rozhodli vstoupit po žebříku přes okno. V kuchyni si následně všimli hořící hrnce s potravinami. Elektrický sporák okamžitě vypnuli a kastrol přenesli do dřezu.

Prostor byl zakouřen „pouze“ světlým dýmem spáleného jídla. Detektor na to ale bleskurychle zareagoval. Muž se po probuzení nestačil divit, kdo jeho byt navštívil.

On sám vyvázl bez vážnější újmy na zdraví a později se domů mohl vrátit. Hlásič v tomto případě sehrál naprosto klíčovou roli.

„Pokud by muž vhodný detektor neměl, mohlo potichu dojít k rozšíření požáru na celý byt i dům a zplodiny hoření přitom mohly způsobit vážná zranění, možná i smrt spícího muže,“ doplnil Petr Kůdela.