I proto se město rozhodlo na tuto problematiku upozornit, protože s dokončením výstavby kanalizace se na ČOV napojuje čím dál více nemovitostí. Důkazem tomu budiž několik totálně ucpaných čerpadel, která se musela uvést do původního stavu. Technologický postup čištění splaškové vody je přitom poměrně složitý. Voda z domácností jde přes přečerpávací stanice na čistírnu. Na tomto místě se splašky nejprve mechanicky předčistí a následně i zbaví nečistot.

Voda je pak vedena do tzv. aktivačních nádrží, kde se prostřednictvím kyslíku odstraňují rozpuštěné nečistoty. Ještě před tím, než se vypustí do přírody, dojde k odstranění minerálních látek. Zákon upravuje, že do kanalizace se může splachovat voda, která pochází z běžných sociálních zařízení. Přesně je definováno všechno, co do kanalizace nepatří. V prvé řadě jsou to zbytky jídel, které nejenom, že kanalizaci ucpávají, ale napomáhají ke množení hlodavců.

„Nepatří sem ani tuky a oleje používané například k fritování. Napomáhají ke korozi stěn potrubí," uvedla tisková mluvčí Hradce nad Moravicí Jitka Celtová. Splachovat dále samozřejmě není možné žádné tuhé odpady, tvrdnoucí látky anebo třeba jedy. Vše může vést až k ucpání čerpadel, k čemuž také došlo v ulici Na Rybníkách. Město tudíž nabádá své občany, aby byli ohleduplní a zakázaný odpad do kanalizace nesplachovali.

Petr Dušek