Množství látky dichlormethan, která je považována za možný karcinogen, a pro kterou je pravidelně sledována, dokázala investicemi meziročně snížit více než dvanáctkrát. Ještě před pěti lety bylo množství vypouštěného dichlormethanu sedmdesátkrát vyšší, než je dnes.

„To bylo pro mne nepřijatelné. Naše továrna nestojí někde v poušti, je situována na okraji slezské metropole s více než 60 000 obyvateli. V nejbližším okolí bydlí stovky rodin našich zaměstnanců a žijí zde i moje děti. Odpovědné chování je plně na místě,“ konstatuje generální ředitel společnosti Jiří Urbanec.

Přestože rakovinotvorné účinky nebyly u látky dichlormethan prokázány, rozhodlo se vedení společnosti už před čtyřmi lety zaměřit pozornost na snižování obsahu této potencionálně nebezpečné chemické látky v odpadních plynech. Plán ekologizace byl rozdělen na tři etapy a v čtyřletém časovém úseku si vyžádal celkové náklady ve výši 120 miliónů korun.

Opatření se týkala jak úprav v technologiích, tak i investic do speciálního zařízení na zachytávání škodlivých látek. V areálu závodu vyrůstá nový komplex na výrobu pevné lékové formy, který bude už příští rok dodávat tablety a tvrdé želatinové tobolky.

„Ani více než trojnásobné rozšíření stávající výroby však nebude žádnou hrozbou pro nejbližší okolí. Závod bude patřit k nejmodernějším v Evropě a jeho výroba nebude chemická. Regionu naopak přinese více než 250 nových pracovních míst,“ uvádí mluvčí společnosti Karin Martínková.