Po deváté hodině mě v redakci vyzvedává předsedkyně spolku Barbora Tocauerová a do ruky mi dává nekonečný seznam míst, na které bychom se měli v deštěm zkrápěném dni podívat. K mému překvapení je prvním místem od Opavy docela vzdálená Horní Suchá. „Naší oblastí je celý kraj, v seznamu jsou ale ještě i vzdálenější místa," vysvětluje mi Bára.

V Ostravě ještě nabíráme veterináře Mirka a zanedlouho jsme v Horní Suché. Problémová majitelka, která zde měla původně 15 psů, z nichž 12 se již podařilo odebrat a mají nové domovy, má stále pět psů, kteří však v ideálních podmínkách rozhodně nežijí. Nikdo nám neotevírá. A přes plot uzamčený řetězem s visacím zámkem se také nemáme šanci dostat.

O kousek dále kontrolujeme majitele, který nereaguje na opakované žádosti o zlepšení podmínek pro svého křížence rotvajlera s ovčákem. Třetí zastávkou je jedna z pěstounek spolku Lada, která o psy pečuje, než se dostanou k novým majitelům. Nemusí tak do útulků. Má pro nás nachystáno několik pytlů vepřových kostí, které pro snadnější manipulaci řeže na cirkulárce na menší kousky.

Podle úřadů je všechno v pořádku

.

Na psa žijícího v tristních podmínkách na balkóně již přišlo několik stížností sousedů. Podle úřadů je však všechno v pořádku. foto: Tomáš Lavický

V Orlové přijíždíme k jedné ze zásadních událostí dne. Pár bezdomovců Míša s Milanem měl původně 25 psů, nyní jich mají šest. Dva největší, retrívr Rex a doga Art, by rozhodně potřebovali nový domov.

„Kdysi byli uvázáni na řetězu, nyní jsou ve volném výběhu. Stačil k tomu dar ve formě sto padesáti metrů plotu od ostravské firmy VaKo montáže," dodává Bára, která v civilním povolání pracuje jako tlumočnice. Přesouváme se dále, kde na sídlišti nacházíme ovčáka žijícího na balkoně v tristních podmínkách. „Žije v naprosto nevhodném prostředí," říká Mirek. Neustálé jsou stížnosti sousedů.

Podle Krajské veterinární správy a orlovské radnice je však všechno v pořádku. A s tím spolek nehne.

Jedeme do Stonavy. Co by spolku nejvíc pomohlo? ptám se Báry. Odpověď na sebe nenechá dlouho čekat. „Určitě by to bylo větší auto, které by nám daroval nějaký sponzor. Malý Opel Corsa určitě není ideálním prostředkem pro přepravu velkých psů a desítek kilogramů krmiva." V tom jí musím dát za pravdu.

Ve Stonavě kontrolujeme štěně vlčáka, kterého tu nedávno spolek umístil. Všechno je v pořádku. Štěňat bylo devět, ještě sedm jich je třeba udat. Volá Jarda, další z dobrovolníků, s tím, že se mu podařilo prodat kalendáře, které spolek vydává a ze kterých financuje část své činnosti. Budou viset v pobočce České národní banky v Ostravě.

Záchrana fenky se štěňaty v Michálkovicích

Nic příjemného nás pak nečeká v Michálkovicích. Zlatá fenka Bela měla devět štěňat, dvě z nich již zemřela. Není se ani čemu divit, otevřená „bouda" v otřesných podmínkách není ideální místo na žití. Je třeba najít rychlé řešení.

„Spolupracujeme s veterinární klinikou MVDr. Nytry z Poruby, který mi právě řekl, ať Belu i se štěňaty ihned dovezu," říká Bára, ve volném čase zabývající se bojem zblízka Krav maga. „Člověk nikdy neví, co ho v těch terénních podmínkách potká," dodává. Po cestě do Poruby vyzvedáváme několik obrovských pytlů granulí. „Je to od firmy Faraon, která distribuuje krmení. Dali nám zboží za čtyři tisíce, což je velká pomoc," říká s radostí Bára.

O den později mi volá: „Původní majitelka Bely uznala, že se nezvládá starat o fenku ani štěňata a dobrovolně podepisuje adopční smlouvu, čímž se Bela i se štěňaty stává majetkem spolku." Poloviční happy end je na cestě, teď jim jen najít nový domov. Je něco po šesté hodině večer, tachometr ukazuje ujetých 300 kilometrů, jsme zpátky v Opavě. A já jen obdivuji tuto složitou dobrovolnickou práci.

Akutně hledají nový domov

.

Retrívr Rex Jeho bývalý majitel ho jako ani ne půlročního omotal drátem a hodil do kanálu, kde několik dní ležel ve studené vodě. Zachránili ho bezdomovci a do dnešního dne přebývá na pozemku, kde si postavili malý domeček. Bezdomovci se konečně rozhodli nabídnout Rexe do adopce. Podle sdružení je to hodný pes. Jsou mu asi čtyři roky.

.

Ovčák Rita se štěňaty Rita měla devět štěňat (šest psů a tři feny), sedm z nich stále nemá zájemce. V současné době jsou u pěstounky ve Vítkovicích. Jsou odčervená a naočkovaná.

.

Zlatá fenka Bela Fenka zachráněná v den naší reportáže. Nyní v péči MVDr. Nytry v Porubě. Ideální by bylo jí najít nový domov i se sedmi štěňaty.

O sdruženíMoravskoslezský spolek na ochranu zvířat. Funguje od roku 1990, má kolem dvou set členů. Více info na www.pomahamezviratum.cz
Kontaktní tel.: 731 089 709
č. ú. 60336761/0100

Tomáš Lavický