Čeští řidiči od příštího roku mohou využít jednu zásadní novinku, a to zažádat o SPZ na přání. Zadarmo to ovšem nebude. Za jednu takovou značku zaplatí 5 tisíc korun a vzhledem k tomu, že na svém voze potřebují dvě, vyjde je to na rovných 10 tisíc.

Tiskový mluvčí Ministerstva dopravy Tomáš Neřold tvrdí, že v novele zákona byly vytyčeny určité hranice. Na SPZ si tedy nebudete moct nechat napsat cokoliv. Nepřípustné jsou vulgarity anebo například výrazy podněcující k rasismu či xenofobii. V úvahu nepřipadají také speciální znaky (- * / ? ! § a další).

Na ministerstvu sestavili seznam slov, která budou žadatelům zamítnuta. Každá SPZ u osobního vozidla musí obsahovat osm znaků, u motocyklů pak sedm. Platí přitom, že minimálně jedním z nich musí být číslice.

Velká písmena G, CH, O, Q a W se nebudou používat vůbec, protože mohou být snadno zaměnitelná. Případným žádostem o zkratky, které se užívají ve veřejné správě jako PČR, HZS, také nebude vyhověno.

Na vydání si počkáte

Na novinku se připravuje i odbor dopravy opavského magistrátu. Žádné rezervace dopředu zatím ovšem neeviduje.

„Toto ustanovení je platné až od prvního ledna, takže toho lidé ještě nemohou využít," uvedl vedoucí oddělení dopravně správních agent odboru dopravy Magistrátu města Opavy Martin Černý. Pokud SPZ na přání budete chtít pořídit, na její vydání si počkáte. Běžná poznávací značka je vám v současnosti vydána na počkání, vyhotovení té speciální ovšem může trvat i patnáct dní.

„Těžko v tuto chvíli lze odhadovat, jaký o to bude panovat zájem. Myslím si, že o tyto SPZ budou stát zejména prestižní firmy, aby se takto mohly zviditelnit," pokračoval.

Martin Černý narazil i na jednu nevýhodu těchto značek. Pokud vám totiž například auto někdo ukradne, nemůžete znovu zažádat o tu samou. „Jestliže vám bude odcizena značka třeba s RUDOLF1, SPZ ve stejném znění už vám později vydána nebude. Poškozený tedy příště může žádat například o RUDOLF2 a podobně," vysvětloval.

Politikům to přijde zbytečné

Poslanec Zbyněk Stanjura (ODS)si žádnou speciální značku na auto pořídit nemíní. „Přijde mi to zbytečné, ale pokud ji někdo na autě mít chce, ať si ji zaplatí a jezdí s ní. To je v pořádku," míní poslanec Stanjura. Senátor Vladimír Plaček (ČSSD) s tím plně souhlasí. „O té možnosti pochopitelně vím, ale určitě si takovou značku nepořídím. Nemám k tomu žádný důvod, jde o výstřednost, která mi nic neříká," vysvětluje své stanovisko senátor Plaček.

Možnost jezdit se zvláštní značkou nenachází živnou půdu ani v uměleckém prostředí, obecně podezřívaném ze záliby ve výstřednostech. Operního sólistu Alexandra Vovka nechala zcela v klidu. „Jsem zřejmě konzervativní člověk, který na takové věci není. Úplně mi stačí espézetka, kterou mám," konstatuje Alexandr Vovk.

Stejný názor má činoherec Michal Stalmach. „Určitě si takovou značku na auto nepořídím. Komplexy netrpím a zvyšovat si prestiž okolí takovou formou nepotřebuji. Navíc těch deset tisíc využiji zaručeně smysluplněji pro svou rodinu," říká Michal Stalmach.

O nové značce nebude uvažovat ani rozehrávač BK Opava Jakub Šiřina. A to z jednoho prostého důvodu. „Na mém voze už něco takového mám. Dostal jsem to jako dárek. SPZ zahrnuje číslo mého dresu 24," vysvětlovala opora opavských basketbalistů.

Někteří podnikatelé šanci využijí

Podnikatelský svět je brán jako pragmatický a odpovědi dvou opavských podnikatelů to potvrzují. Václav Hon je připraven nabídnutou možnost využít. „Příští rok začnu obnovovat svůj vozový park a počítám s tím, že na všech nových vozech budu mít poznávací značky s názvem své firmy," prozrazuje Václav Hon svůj záměr.

Pavel Brída, podnikající v Česku i v Číně, je zatím dost ostražitý a servítky si nebere. „O kvalitě legislativní práce našich zákonodárců, pro kterou se schválené novely musejí dál novelizovat, si iluze nedělám. Už proto spěchat nebudu a počkám si, jak to bude v ohlášených podmínkách fungovat. Jasno bych mohl mít v průběhu příštího roku a teprve potom se rozhodnu," konstatuje Pavel Brída.