„U Jakartovic se napojuji na hlavní cestu vedoucí až do Olomouce. Než se tak stane, projíždím úsekem, kde pokaždé narazím na srnky. Mnohdy mám co dělat, abych to ubrzdil. Tato zvířata se většinou rozhodnou přejít silnici v nejméně vhodný okamžik," popisoval svou každotýdenní rutinu Vít Matějek a ještě přidal několik postřehů:

„Podle svých vlastních zkušeností vím, v jakých místech může srnka vyskočit na cestu. Na těchto úsecích proto jezdím pomaleji. U lesní zvěře je výhoda i to, že jí při odlesku světla auta svítí oči. Když je řidič pozorný, jede pomaleji a počíná si obezřetně, musí se jí vyhnout."

Srážku se zvířetem musíte nahlásit

Podobně jako Vít Matějek si během této zimy počíná většina řidičů z Opavska. Srážky s lesní zvěří jsou letos spíše ojedinělou záležitostí. „Letos nějaký nárůst těchto nehod neevidujeme. Když jsem ovšem hlavně přes léto dělal záskok za tiskového mluvčího na Bruntálsku, srážek se zvěří tam řešili podstatně více," komentoval mluvčí opavské policie René Černohorský.

Spousta lidí neví, jak si má při nehodě se srnkou či třeba kancem vlastně počínat. Třebaže se dotyčnému řidiči a jeho případným spolujezdcům nic nestane, musí se vše ohlásit na policii.

„Je jedno, jestli zvíře uhyne na místě anebo zraněné někam odběhne. Vše musí být nahlášeno. Policie pak zkontaktuje příslušný myslivecký spolek, do něhož zvíře spadá, aby jej dohledalo," poznamenal ještě René Černohorský a jedním dechem dodal:

„Řidič si v žádném případě nesmí mrtvé zvíře ponechat. Jednak to není jeho majetek a jednak hrozí, že jím může být nějakým způsobem třeba infikován."

Nebezpečných úseků je celá řada

Stejně jako v jiných částech republiky také na Opavsku najdeme celou řadu silnic, na nichž je radno si dávat pozor před lesní zvěří. „Jedná se především o úseky, vedle nichž se po obou stranách rozprostírá lesní porost. Zmíním například silnice mezi Bolaticemi a Chuchelnou, Žimrovicemi a Domoradovicemi anebo některé komunikace v blízkosti Velkých Heraltic. Samozřejmě by se našly i další," uvedl ještě René Černohorský.

Existují také určitá pravidla, která řidiče nabádají, jak se chovat na úsecích, které jsou označeny dopravní značkou upozorňující na výskyt lesní zvěře. „Zejména ve večerních hodinách je potřeba těmito místy projíždět se zvýšenou opatrností.

Když vjíždím do lesa, zvyšuje se pravděpodobnost, že na silnici vyskočí srnka, laň nebo například zajíc. V lese je zároveň chladněji, takže především v zimě může být cesta namrzlá," zakončil opavský tiskový mluvčí.

Petr Dušek