Do boje vytáhli čelní představitelé lidovců, kteří se obrátili na prezidenta republiky Václava Klause a žádají pro svého bývalého spolustraníka milost. Ministr Svoboda se dokonce uchýlil k hodně nestandardnímu kroku, žádost prý poslal na hlavičkovém papíru svého ministerstva. Podání žádosti o milost včera odpoledne Deníku potvrdil tajemník prezidenta republiky Ladislav Jakl. „Žádost o milost do Kanceláře prezidenta republiky dorazila,“ řekl s tím, záleží pouze na Klausovi, kdy a jak se rozhodne, a proto nemůže říct konkrétní termín, kdy by rozhodnutí mělo padnout.

Na emailový dotaz redakce Deníku Svoboda včera odpoledne neodpověděl. Internetovému serveru ihned.cz však uvedl, že na podporu žádosti má tři argumenty. „Trestný čin pana Šroma skončil ve stadiu pokusu, státu tedy nevznikla škoda. Ve vězení strávil už téměř polovinu trestu. A třetí argument je ten, že zdravotní stav jeho a jeho manželky je špatný, oba jsou na sobě závislí," řekl ministr Svoboda.

Šrom, který vyčerpal všechny možnosti, jak zvrátit rozhodnutí soudu, je v současné době v pardubické věznici. Žádost o milost zaslaná Svobodou a místopředsedou poslanecké sněmovny Janem Kasalem je v pořadí už sedmou žádostí o milost. Prezident Klaus je však všechny zamítl. "Teď tu je ale jiné to, že ve vězení je už téměř polovinu trestu a čas se negativně projevuje na jeho zdraví," dodal Svoboda.

Kontroverzní opavský politik neuspěl ani u bývalého ministra spravedlnosti Pavla Němce, kterého žádal o podání stížnosti pro porušení zákona. Neúspěšná byla i žádost o obnovení procesu, která málem skončila fraškou. Až v soudní síni totiž Šrom zjistil, že známý advokát Oldřich Choděra o jeho zastupování nestojí, a tak si musel narychlo sehnat jiného právního zástupce. Soud i tak Šromovu žádost zamítl. Antonín Šrom byl odsouzen Vrchním soudem v Olomouci na jaře 2004 k pěti a půl letům vězení. Bývalý přednosta se podle soudu dopustil pokusu o podvod, když v žádosti o státní dotaci vyplnil nepravdivé údaje. Žádost však stáhnul ještě dříve, než mu bylo necelých dvacet milionů korun vyplaceno.

Lidovci nikdy neskrývali svůj názor na rozsudek. Krátce po jeho vynesení ho odsoudil například Rudolf Chamráth, který mluvil o zpolitizovaném procesu a nepřiměřeně tvrdém trestu. roman.konecny@denik.cz