Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Štáblovické zastupitelstvo: lidé kritizovali podnikatele a majitele zámku Kamila Kolka

Štáblovice /FOTO/ – Sál v prvním patře štáblovického kulturního domu byl ve středu večer nezvykle plný. Konalo se zde povolební ustavující zastupitelstvo.

12.11.2010
SDÍLEJ:

Miroslav Chlachula je Kolkovým kritikem už dlouho. Jako jeden z mála mu to řekne do očí.Foto: DENÍK / Zuzana Urbánková

Tím, kdo místní obyvatele přitáhl, byl především dnes již místní občan, podnikatel a majitel štáblovického zámku Kamil Kolek. Ten nyní nemá v obci lehkou pozici. Patrioti Štáblovic, za něž kandidoval do zastupitelstva, totiž ve volbách propadli a podnikatel, jehož jméno je spojeno s obchodním domem Breda či Ostravicí, se dostal na pozici pouhého řadového zastupitele.

Proto napsal občanům rozhořčený dopis, v němž jim vyčítá nevděk za své mecenášství. Mnohé jeho dopis urazil, a tak to podnikateli přišli dát najevo.

Kolek: Zastupitelstvo není šou

Drobné slovní přestřelky, které si jedna strana vždy začala a vzápětí se stáhla, začaly již při veřejné volbě starosty. Kolek sedící spolu s ostatními za stolem v čele sálu vyzval kandidáty na starostu, aby představili svůj program. „Program obec nepotřebuje. Vím, co je potřeba,“ naběhl si dosavadní starosta Jiří Hoblík, a Kolek mu za to ironicky potichu zatleskal.

Kamil Kolek na jednání štáblovického ustavujícího zastupitelstva. (snímky: Deník/Zuzana Urbánková)

„Kandidát na starostu musí přece mít vizi, musí mít program. Zastupitelstvo nemá být šou,“ kontroval Kolek.

Ze tří kandidátů na starostování pak sedm zastupitelů za potlesku v sále zvolilo staronového Jiřího Hoblíka, který tak obec povede již sedmnáctý rok. Další třecí plochou se poté stalo navržené odměňování vedení obce. Podle Hoblíka by to mělo být jako doposud, tedy 85 procent z částky stanovené zákonem.

Kolek však mínil, že zastupitelé nemají pracovat pro obec pro peníze, a proto chtěl některé částky snížit či zcela vynulovat. Ani tento jeho návrh neprošel.

Já nic, obraťte se na Gold Royal Crown a.s.

A pak Kamil Kolek vyzývá Jiřího Hoblíka, aby přečetl dopis, jehož autorem je údajně a.s. Gold Royal Crown. „Za naši akciovou společnost už bude s obcí Štáblovice jednat její místopředseda či předseda, už nebude jednat Kamil Kolek,“ vysvětluje podnikatel.

Když se starostovi do čtení příliš nechce, Kolek ho „povzbudí“: „Umíte snad číst.“ „Ano, umím,“ opáčí starosta a za úsměšků v sále přečte list.

Nejsme žádná protykaná parta

Před sál vystupuje bývalý zastupitel Miroslav Chlachula, který se veřejnou kritikou Kamila Kolka už dlouho netají. Reaguje na dopis, který Kolek po volbách rozeslal do domácností: „…jako bývalý zastupitel se cítím dotčen přívlastky jako zavedené firmy nebo protykaná parta.“

Chlachula Kolkovi vytýká také okolnosti, za jakých získal do pronájmu obecní hospodu, stavbu mohutné zdi okolo ní, zrušení obecní studny, která byla zásobárnou pitné vody pro celou obec, vykácení velkého ořechu před hospodou bez povolení obce.

„Za to si zastupitelstvo opravdu zaslouží kritiku, že mu to trpělo,“ míní bývalý zastupitel a pokračuje: „I sám název firmy pohostinství Panství s.r.o., Restaurace U Mecenáše na Štáblovicích hovoří samo za sebe. Tento prostor už nebude střed obce, ale součást oploceného zámku.“

Trvalý pobyt: roubenka čp. 41

Miroslav Chlachula hovoří také o silnici Vendelín - Benkovice: „Vybagrování této cesty bez souhlasu a povolení je také nestandardní chování. Z toho vyplývá, že pan Kolek nebral lidosprávu v obci vážně a že jeho jednání je, jak sám přiznal, nestandardní a někdy na hraně zákona.“

Dále Kolkovi před všemi připomene, že se k trvalému pobytu ve Štáblovicích přihlásil měsíc před volbami, a to v roubence čp. 41, kde není světlo ani voda. „Proč se pan Kolek nepřihlásí tam, kde skutečně bydlí, tj, na zámku? Je to otázka domovní daně?“ ptá se.

Kamil Kolek: Je to nedůstojné

„Co jsem tu vybudoval, to tu zůstane. Veřejné propírání Kolka je nedůstojné,“ brání se podnikatel.

Většina lidí v sále to však nebere. Antipatie vůči němu jsou tak zřejmé, že na ně zareaguje: „Mě se jako zastupitele ani jako občana stejně nezbavíte!“ Odpověď ze sálu přijde do vteřiny: „Ale jo!“ V tu chvíli se do diskuse vloží Kolkova manželka sedící opodál: „Co vlastně chcete, vy ve Štáblovicích? Copak nevidíte, co se tu udělalo?“

Kolkova manželka se svého muže veřejně zastala.

„Nechci například dostávat hnusné dopisy,“ vrátí jí to manželka Jiřího Hoblíka a výměna názorů se dostává do obrátek. „Když to nechcete, nic tu nebude. Myslel jsem, že jste jako já,“ krčí rameny majitel zámku. „To snad ne,“ vykřikne na něho někdo ze sálu. „Já pořád jen slyším, co jsem udělal špatně…počkejte si na komunisty, seberou všechno,“ zvyšuje hlas Kolek.

„Nestrašte pořád komunistama. Že se nestydíte!“ dostane se mu odpovědi. Na to podnikatel rezignuje: „Nemám co říct. Obraťte se na Gold Royal Crown.“ Ustavující štáblovické zastupitelstvo končí.

Svých mužů se zastávaly i manželky ostatních zastupitelů. „Nechceme, aby nám domů chodily hnusné dopisy,“ reagovaly na dopis, který po volbách Kolek rozeslal do štáblovických domácností.

Poznámka Zuzany Urbánkové: Napište pravdu

„Napište pravdu,“ řekl mi jeden z obyvatel Štáblovic, když předevčírem večer skončilo jednání místního zastupitelstva. A kde ta pravda je? chtěla jsem se ho zeptat. On ji určitě zná. Tu svou. Stejně jako každý, kdo sledovali Kamila Kolka za stolem v čele sálu. Ti všichni jsou o své pravdě přesvědčeni. Přesvědčen o své pravdě je i Kamil Kolek

Štáblovice teď nejsou zrovna klidné místo k životu. Lidé jsou zde rozděleni prokolkovsky a protikolkovsky. Sám hlavní protagonista se cítí zklamaný a roztrpčený z toho, že i když podle svého mínění vesnici tolik pomáhal a investoval do ní, vděku se nedočkal. Dvaasedmdesát hlasů ve volbách mu stačilo jen k postu řadového zastupitele. A tak lidem rozeslal rozhořčený a vyčítavý dopis, čímž si to u většiny z nich sám sobě pěkně zavařil.

A teď napište, kde je ta jediná opravdová pravdivá pravda.

Autor: Zuzana Urbánková

12.11.2010
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Hůlka, košík, nůž, hadřík, případně mobilní telefon. To vše patří do běžné výbavy houbaře. Neplatí to však o jedenapadesátiletém muži z Ostravy, který si s sebou vzal i legálně drženou zbraň, s níž vyrazil na Opavsko.

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení