Když během pondělka jeřáb usazoval smrk pichlavý stříbrný od dárce z Kateřinek v opavském centru, málokdo si uvědomil, že letos to bude přesně třicet let od Vánoc, během nichž partička čtyř mladíků vánoční strom pokácela na nedalekém Horním náměstí.

To, co původně možná vypadalo jako „nevinný žert“, přerostlo v soudní případ a regulérními tresty. Čtveřice mladých mužů se jednoho sváteční dne roku 1988 rozhodla, že udělá rozruch v centru Opavy. Klid Vánoc tehdy narušili dost nevšedním způsobem.

Jeden člen skupiny si tenkrát odskočil domů pro motorovou pilu značky Husqarna. Jeho kamarád, mimochodem jediný střízlivý, u náměstí přistavil svou škodovku a čekal na ostatní, až dokonají smělý plán.

Obsluha motorovky pustila zařízení naplno a začala řezat vzrostlý strom, čímž kolem půlnoci vzbudila obyvatele okolních domů, kteří nevěřili svým očím. Čtyřčlenný vandalský útvar ovšem nedotáhl svůj počin do konce. Jejich „dřevařskou exhibici“ totiž narušila hlídka veřejné bezpečnosti. Mladíci tak rychle naskákali do připraveného vozu a odjeli pryč.

Strom, jenž byl ze dvou třetin naříznutý, se později skácel i se žárovkami k zemi. Technickým službám Opava proto vznikla škoda ve výši tří tisíc korun.

Strážci zákona vandaly brzy zadrželi a celá záležitost se dostala až před opavský okresní soud. Za poškozování majetku v socialistickém vlastnictví, což současná legislativa nazývá poškozování cizí věci a výtržnictví, obdržela parta dřevorubců podmíněné tresty a poměrné tučné pokuty.

Někteří lidé si tento „regres“ s odstupem tří dekád stále vybavují.

„Vzpomínám si, že dotyční mladíci z toho tenkrát měli soudní tahanice. Řada lidí to v té době vnímala jako provokaci proti režimu. Mysleli jsme si, že to bylo uděláno na truc komunistům, kteří vánoční svátky nechovali zrovna ve velké oblibě,“ komentoval známý sbormistr z Nového Dvora u Stěbořic Karel Kostera.

Opavanka Iva, která nechtěla zveřejnit své celé jméno, však tvrdí, že v tom nebylo nic jiného než obyčejná sázka.

„Některé z těch kluků jsem znala. Dostalo se ke mně, že předtím seděli v hospodě a došlo na sázku. A to o nějakou naprostou hloupost, snad panáka. Jeden z nich měl doma motorovku, pro kterou se zastavil, no, a pak už je celý příběh znám,“ uvedla.