„Naprosto nechápu, proč by mělo město takovýmto způsobem dotovat soukromé osoby a připravovat se o miliony příjmů do svého rozpočtu. Je to velmi podivný prodej a docela by mě zajímalo, jak to kolegové zastupitelé, kteří jej schválili, vysvětlí svým voličům a občanům.

Proč zrovna panu Slipkovi město dává darem devět milionů korun, zatímco při prodeji jiných nemovitostí se snaží uplatnit maximální cenu?” ptala se Brady.

Únorové zastupitelstvo jednalo o souběžném odkupu a prodeji pozemků mezi městem a Petrem Slipkem. Město odkoupilo Slipkův pozemek o rozloze 67 čtverečních metrů v Kylešovicích a současně mu prodalo více než 10 tisíc metrů čtverečních v Jaktaři.

To by nebylo nic špatného, pozemky se kupují, prodávají i směňují běžně. Opavskou zastupitelku ale zarazila cena. V obou případech se jedná o 432 korun. Přitom cena za metr čtvereční obdobného pozemku může být až 1 380 korun.

Postup města vysvětlil tajemník magistrátu Tomáš Elis: „Jde o složitý problém, který se táhne od roku 1987, kdy pochybil tehdejší národní výbor. Intenzivně jsem o řešení této záležitosti vyjednával asi čtyři roky. Myslím si, že cena, kterou město za pozemky dostane, je daní za to, že už bude kauza konečně dořešena.

Bereme na naše bedra něco, co by nás vlastně nemuselo zajímat, je to projev naší dobré vůle a vstřícnosti vůči občanu.“ Problém spočívá v tom, že majitelka jednoho pozemku v Kylešovicích byla obklopena pozemky jiných majitelů včetně pozemku Slipkova a neměla na ten svůj přístupovou cestu.

Město proto od Slipka jeho pozemek koupilo, aby na něm tuto cestu mohlo udělat. Názor, že tato transakce pomohla vyřešit problém města, i jemu samotnému, potvrdil také Petr Slipek, provozovatel maloobchodu a velkoobchodu s ložisky Rotomax: „Koupený pozemek v Jaktaři nám pomůže řešit naše firemní aktivity. Myslím tedy, že transakce je oboustranně prospěšná.“

Koupě i prodej byly zastupiteli schváleny a tím posvěcena i ona napadená cena.

Přesto stále zůstává v hlavách některých zastupitelů jedna otázka: stojí náprava staré záležitosti za cenu větší než devět milionů?