Právě Okresní soud v Ostravě jej v roce 2021 – v době, kdy stál v čele Kyjovic – uznal vinným z trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele. Vajda jako starosta podle rozsudku nehospodárně nakládal s částí dotace na vybudování nové hasičské zbrojnice. Za to mu soud vyměřil podmíněný tříletý trest s odkladem na pětiletou zkušební dobu.

Současně mu uložil povinnost zaplatit 2 764 861 korun jako náhradu škody obci Kyjovice. Vajda po celou dobu tvrdil, že je nevinný a proti rozhodnutí si podal odvolání ke Krajskému soudu v Ostravě. Ten se případem nedávno zabýval a Vajdovi dal chvilkovou naději, když oznámil, že „z podnětu jeho odvolání“ rozsudek okresního soudu ruší a nově rozhoduje.

Zklamání

Osvobozujícího rozsudku či vrácení věci k novému projednání se ale Vajda nedočkal. Změna se totiž týkala pouze pětileté zkušební doby, tříletý podmíněný trest zůstal stejný. „Z odůvodnění rozsudku okresního soudu není zřejmý důvod stanovení zkušební doby na horní hranici sazby v trvání pěti let, která dle odvolacího soudu je nepřiměřeně dlouhá. Neodpovídá totiž především zcela řádnému dosavadnímu životu obžalovaného. Nově je stanovena zkušební doba v délce tří let,“ uvedla mluvčí Krajského soudu v Ostravě Vilemína Hana Ondrušová.

Starosta Kyjovic Ctibor Vajda ( během zahájení hlavního líčení – vpravo vedle svého obhájce) vinu odmítl.
Soud rozetnul kauzu hasičské zbrojnice. Starosta je vinen. Ve funkci zůstává

Beze změny zůstala i povinnost zaplatit více než 2,7 milionu korun. Vajdovi hrozil trest v rámci sazby od tří do deseti let. Verdikt krajského soudu je pravomocný a není proti němu odvolání.

Dotace

Podle obžaloby Vajda na podzim 2016 nehospodárně nakládal s částí dotace na vybudování nové hasičské zbrojnice. Šlo o peníze určené na demolici staré zbrojnice. Více než 2,7 milionu korun vyinkasovala stavební firma. Jak uvedl státní zástupce, demoliční práce s vědomím starosty bezplatně provedli hasiči, a to v rámci taktického cvičení zaměřeného na vyprošťování osob ze sutin a odstranění staticky narušených míst budovy. Případem se nejprve zabýval krajský úřad, který poskytl dotaci. Po následném prověření Kyjovicím snížil druhou část dotace.

Vyšetřování vedla i policie. Vše vyústilo v obvinění a podání obžaloby. Soudní proces začal na jaře 2019. Vajdu tehdy přišli podpořit někteří obyvatelé a zastupitelé obce. „Je to nesmyslná obžaloba na nevinného člověka,“ řekl například tehdejší zastupitel Josef Holáň.

„Necítím se vinen,“ prohlásil Vajda. Prý se domníval, že hasiči v rámci demolice pracovali jako subdodavatel pro stavební firmu. Plán hasičského cvičení, kde bylo vše detailně popsáno a vysvětleno, ale neprostudoval.

Michal Blažek
Soud starostu Blažka podruhé osvobodil

Starosta podle svého vyjádření vždy jednal pro blaho obce. Uvedl také, že na novou hasičskou zbrojnici, která již stojí, získal potřebné peníze. Jak zdůraznil, i přes kauzu, jež se táhla řadu, let, byl v dalších volbách znovu zvolen starostou. Tím byl až do roku 2022.

Námitka

Vajda se prostřednictvím svého obhájce snažil přesunout hlavní líčení k jinému soudu. Vznesl námitku podjatosti vůči ostravskému okresnímu soudu jako místně nepříslušného. Podle něj měl rozhodovat Okresní soud v Opavě, jelikož Kyjovice leží na Opavsku. Se svými argumenty ale neuspěl. Místní příslušnost totiž náleží soudu, kde byl trestný čin dokonán. A to se stalo v Ostravě, kam na účet stavební firmy dorazily peníze.