V ohrožení byla asi stovka domů, přesně pětadevadesát popisných čísel a také část území za tenisovými kurty.

„Naštěstí okolo jednadvacáté hodiny se začala situace uklidňovat a hladina řeky nešla rapidně nahoru. Věřím, že už se začíná blýskat na lepší zítřky,“ řekla Deníku ve čtvrtek dopoledne kravařská starostka Monika Brzesková.

Voda komplikuje život lidem na Opavsku. Snímek ze středy 14. října 2020 - okolí Opavy a obce Vávrovice, Kravaře, Malé Hoštice, Držkovice, Palhanec.
Povodňová situace na Opavsku se uklidňuje, evakuace v Kravařích se nekonala

Pokud by se situace neuklidnila, existovala varianta s evakuací celé oblasti.

„Museli jsme být připraveni na všechno, tedy i evakuaci, kdyby voda nadále stoupala. Byli jsme v terénu, s občany se na toto téma bavili. Někteří by šli ke svým příbuzným. Pro ty, kteří by neměli kam jít, byly připravena místa ve škole. Ta se přímo nabízela, vzhledem k tomu, že děti mají nyní distanční výuku,“ řekla starostka, která zároveň z pozice velitelky řídila Krizový štáb a byla přímo na místě dění.

Voda komplikuje život lidem na Opavsku. Snímek ze středy 14. října 2020 - okolí Opavy a obce Vávrovice, Kravaře, Malé Hoštice, Držkovice, Palhanec.
AKTUALIZOVÁNO: Zatopené sklepy, zahrady i pole. Následky na Opavsku jsou děsivé

„Osobní kontakt je důležitý. Vyslechnete si přímo, co lidí trápí, co potřebují,“ doplnila.

Do akce byli zapojení jak místní dobrovolní hasiči, tak profíci z Opavy.

„Občané se nás obracejí o o pomoc s čerpáním sklepů, ale je třeba počkat, až voda trochu klesne. Po vyčerpání se totiž hned vrací zpět,“ podotkla Monika Brzesková. „Totéž platí o vyčíslení škod, až voda opadne, budeme chytřejší“ zakončila.

Situace ve středu 14. října na Opavsku, ve Vávrovicích a okolí.
Ve Vávrovicích voda zaplavila hřiště. Když se ucpe most, bude zle, říkají místní