Akce s názvem Darujte krev se starosty Hlučínska se však tentokrát uskuteční netradičně již o něco dříve, než bylo běžné. Starostové totiž vyslyšeli prosbu transfuzního centra. „Normálně chodíme darovat krev v dubnu, ale protože se na nás nemocnice obrátila s prosbou o pomoc, tak organizujeme společnou akci o více než měsíc dříve," potvrzuje starosta Bolatic a předseda Sdružení obcí Hlučínska Herbert Pavera.

Celý projekt funguje již od roku 2008. Prakticky všechny obce a města tradičně oceňují každoročně dárce krve a tehdy si na radě členové zmíněného sdružení řekli, že by nebylo od věci, kdyby se připojili aktivně i oni sami. A tak vznikla v českých zemí nevídaná tradice, kdy se vždy ve dvou dnech, a to na jaře a také na podzim, seberou místní hodnostáři a úředníci a jedou darovat onu potřebnou životní tekutinu přímo do opavské nemocnice.

„Na jeden darovací den přichází okolo dvaceti lidí. Během jarního nebo podzimního darování pak věnuje krev zhruba čtyřicet lidí z našeho regionu. Účastní se starostové, místostarostové, zastupitelé, zaměstnanci úřadů z Bolatic, Kravař, Sudic, Kobeřic, Štěpánkovic, Rohova, Chuchelné, Dolního Benešova, Bohuslavic, Kozmic, Hlučína, Darkovic, Závady, Hati, Třebomi, Služovic, Oldřišova, Šilheřovic či Vřesiny," pokračuje Herbert Pavera s tím, že někteří starostové se samozřejmě zapojit nemohou, i když by rádi. Na vině bývá mimo jiné věk či zdravotní stav.

Akce má pak velice pozitivní ohlas také u veřejnosti. „Jsme moc rádi, že veřejnost na naši výzvu reaguje. Sám jsem kdysi nechodil z obavy, že bych mohl omdlít, tak se umím vžít do kůže těch, kteří mají obavy darovat krev. Chce to jen překonat první obavu a pak to je brnkačka. Někteří z dárců jsou pak dokonce zváni i mimo oficiální dny darování, protože mají vzácnější krevní skupinu," dodává bolatický starosta.

On sám daruje pokaždé kolem 450 mililitrů své krve skupiny A-Rh negativní. Kdo se bude chtít v nejbližším termínu ke starostům připojit, může tak učinit ve čtvrtek 7. března mezi osmou a desátou hodinou ranní na hematologicko-transfuzním oddělení Slezské nemocnice v Opavě. Každý z dárců posléze obdrží i malou pozornost.