„Já jsem zásadně proti násilí, a tak to bude jen jemné vyšlehání jalovcem a potom podle starých zvyků trochu parfému. Teď ještě nejsem rozhodnutý, zda Chanel či tu starší voňavku fialku, co kdysi stála 4 koruny a vydržela celé Velikonoce. Už se těším na malovaná vajíčka, to je něco na žlučníček,“ řekl starosta Větřkovic Dušan Lederer.

A komu by nejraději nařezal? A to nejen o Velikonocích? „To je přece jasné. Některým našim politikům, protože si pletou parlament a Senát s cirkusy a varieté. Oni ani nejsou klauni, ale přímo šašci! Pak se někteří lidé dívají podobně i na naši práci,“ zmínil starosta.

Nařezal by politikům

Na pomlázku se pak chystá také bolatický starosta Herbert Pavera. „Tak já jsem nebyl nikdy ten, který by o Velikonocích někoho bil, nebo chtěl bít! Maximálně jsem děvčata poléval, popřípadě jen tak lehce pošimral prutem nebo větví jalovce, aby byla celý rok zdravá,“ uvedl starosta s tím, že i teď doma všechny ženy trošku poleje vodou a lehounce plácne prutem.

„K tomu jim zazpívám koledu. Jinak po obci nechodím, asi by to špatně dopadlo,“ podotkl. „Pokud by někdo měl dostat nařezáno, tak určitě by se našli, kteří by si to zasloužili. Například lidé, kteří pálí odpad v kamnech, odhazují odpadky do přírody, nebo kteří se chovají nevhodně ke spoluobčanům.

Ale nářez by si zasloužili i někteří politikové, kteří oklešťují práva samospráv, obírají obce o daně a vymýšlejí nesmyslné zákony, které jsou namířené jak vůči obcím, tak i občanům!,“ zdůraznil starosta.

Nikdo prý nedostane

Od dolnobenešovského starosty Martina Štefka nikdo na Velikonoce nedostane. „Používám vodu, a to v současné době již jen u nejbližší rodiny. Komu bych nejraději nařezal, toho by bylo více. Ale nevím, jestli by to mělo ten správný efekt.

Nařezal bych především všem, kteří zapomínají na slušné vychování a neváží si práce druhých lidí. Jmenovat nebudu, protože na to může mít každý z nás jiný názor,“ uvedl starosta.

S přibývajícími lety se zklidnil

Kdo dostane o Velikonocích od sudického starosty Petra Halfara? „No určitě aspoň symbolicky hned ráno manželka. Je to přece jen jediný den v roce, kdy si na ty naše zlaté polovičky můžeme něco dovolit. A nebyly by to Velikonoce, aby tam u toho chybělo trochu té studené vody,“ míní starosta.

„A pak určitě pár kamarádek, za kterými se stavím, abych jim po roce připomněl, že se mnou mohou stále počítat. Zatím si to nenechám ujít, i když jsem se s přibývajícími léty zklidnil,“ pokračuje. Kdysi to bylo podle něj daleko ostřejší.

„Nějaký ten kbelík vody a pořádná vařecha nemohla chybět. No a hádejte, komu bych nařezal nejraději. Našim politikům za to divadlo, co pro nás pořád hrají. Protože i to divadlo si zaslouží odměnu,“ dokončil.

To preventista Městské policie Opava Ivo Špičák prý určitě nezapomene na dceru a manželku, maminku a tchyni. „Ale dostanou jen trošku, protože tak moc nezlobí. To možná zlobím víc já. A nejraději bych nařezal našemu parlamentu,“ nechal se slyšet.

Za pomlazení se musí zaplatit

A jak Velikonoce snášejí ženy, bojí se pomlázky? Například starostka Raduně Ludmila Juráňová se pomlázky nebojí. „Pomlázka konaná hlavně na Velikonoční pondělí je vyvrcholením náboženských svátků a tato lidová tradice, která se vrací k projevům veselí, obchůzkám domů, polévání vodou a hlavně šleháním zelenými spletenými pruty, které údajně přináší pomlazení.

Je dobře, že se tato tradice zachovala navzdory civilizačnímu proudu dvacátého století v prostředí venkova, ale i ve velkých městech,“ míní starostka. „A protože se jedná o blahodárný akt pomlazení, který je tak důležitý pro ženy, musí se za něj i patřičně zaplatit. Nejčastěji obdarovávám malovaným vajíčkem.

Kraslicí, která je symbolikou rodícího se života, dětem dávám samozřejmě nějaké dobroty,“ řekla.

Povinně jí vařená vejce

Tisková mluvčí Hlučína Lada Dobrovolná se bojí, že o Velikonocích zase jako jediná nedostane nic. „Mám doma s manželem dohromady tři chlapy. Zatímco kluci donesou koledu, taťka někdy i opici, já tak nanejvýš dalších 14 dní povinně jím vařená vejce. O ty vedle těch čokoládových nějak není zájem,“ podotkla.

A jak vnímá Velikonoce mluvčí opavské městské policie Pavla Losertová? „Od dětských let nemám velikonoční den ráda. Představa, že mě někdo už v posteli polívá hrnkem vody a přitom plácá po zadku je děsivá. Stejně vím, že měto ale nemine,“ řekla.

Syn sejmul „násliňáka“ lžičkou na boty, vzpomíná Lada Dobrovolná

Humornými velikonočními zážitky se může chlubit mluvčí Hlučína Lada Dobrovolná. „Můj muž mě na velikonoční pondělí vzbudil tím, že ze mě, ještě spící, strhl peřinu a začal mě bít jalovcem. Náš tehdy tříletý syn, který se vyděsil, ho s výkřikem ty násliňáku o minutu později sejmul zezadu lžičkou na boty,“ řekla s úsměvem Dobrovolná.

„Ještě musím dodat, že poté, co mu zmlácený manžel sdělil, že ho teď bude muset na zádech odnést do nemocnice, syn poznamenal, jak slyšívá ode mě, nejsem tvůj otvor,“ podotkla a doplnila: „Násilník nebo násliňák, otvor nebo otrok, byly to hezké Velikonoce,“ zmínila.

Přiznala však, že se obává, že letos už po ní půjdou všichni tři, včetně nejmladšího dvouletého. Ten na slovo poslouchá svého bratra, dnes již bohužel nikoliv ochránce žen, ale také nasliňáka.

Veronika Schindlerová, Lucie Orbanová