Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starostové o bezbariérových vstupech: Máme co dohánět

Opavsko - Vchod do obchodu, restaurace, nebo jakékoli veřejné budovy. Pro zdravého člověka rutina, pro vozíčkáře noční můra. Jak jsou na tom s bezbariérovými vstupy obce na Opavsku? Má tady vozíčkář vůbec šanci žít?

19.3.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Ivan Babej

V Dolních Životicích mají bezbariérové přístupy do pěti veřejných budov.

„Vozíčkáři v naší obci žijí dlouhodobě a myslím si, že vzhledem k mnoha budovám stavěným v dobách před pamatováním na tyto naše spoluobčany, máme ještě co dohánět. Postupně na tom pracujeme,“ řekl starosta Jaroslav Vaněk.

V Sudicích, jak potvrdil starosta Petr Halfar, mají bezbariérový vstup do dvou prodejen potravin a do restaurace na hřišti. „Jinak do budoucna chceme upravit i vstup na obecní úřad, aby byl bezbariérový. Ale myslím si, že i dnes má v naší obci šanci žít vozíčkář. Nějací tu jsou a taky vždy byli. Samozřejmě, že se neobejdou bez pomoci ostatních,“ míní Petr Halfar.

Komárov: Vozíčkáři mají šanci u nás žít

Jak uvedl starosta Komárova Daniel Žídek, v jejich městské části je bezbariérovým vstupem opatřena pouze pošta, kde se asi v roce 2005 opravil vjezd a vchod. „Jinak obecní dům, hasičská zbrojnice a ani ostatní obchody bezbariérovým vstupem opatřeny nejsou.

Dokonce i místní nádraží je pro vozíčkáře nepřístupné, a to se rekonstruovalo v roce 2007, ale České dráhy i přes naše upozorňování tyto závady neodstranily,“ vysvětluje starosta s tím, že na nástupiště se nedostane ani maminka s kočárkem bez cizí pomoci. „V případě obecního domu a hasičské zbrojnice je připravována rekonstrukce a v ní je již samozřejmě s bezbariérovým přístupem počítáno,“ pokračuje.

Na otázku, zdali má v Komárově šanci žít vozíčkář, odpověděl: „Myslím, že ano i přes shora uvedené. Máme hodné spoluobčany, kteří rádi pomohou. K lékaři, který je umístěn v obecním domě, pomohou vynést, a jinde potlačit a zkrátka vždy jsou ochotni pomoci. My samozřejmě všechny nové úpravy, které plánujeme, přizpůsobujeme i vozíčkářům.“

Chováme se macešsky

Starosta Štěpánkovic Bernard Halfar si myslí, že my, zdraví lidé, se k našim postiženým spoluobčanům chováme macešsky. „V naší obci je několik veřejně přístupných budov vybaveno bezbariérovým vstupem. Konkrétně se jedná o obecní úřad, kinosál, jeden obchod s potravinami, jednu restauraci a cukrárnu.

Přibližně polovina chodníků v obci má bezbariérové nástupy, několik roků řešíme úpravu vstupu k našemu kostelu, který je přístupný pouze po schodech,“ řekl starosta a doplnil: „Samozřejmě, že tělesně postižení spoluobčané mají u nás velkou šanci žít plnohodnotný život. Zásadní podmínkou ale je, že my kteří si myslíme, že jsme zdraví, jim musíme hodně pomáhat a vážit si toho, že těmto lidem pomoct můžeme.“

Rohov: Vždy se najde někdo, kdo pomůže

V Rohově, jak potvrdil starosta Daniel Procházka, se nachází několik obecních domů či zařízení. „Jedná se v prvé řadě o Dům služeb, kde je bezbariérový vstup pouze do spodního patra. Zde jsou však prostory nejvíce navštěvované, tedy ordinace praktického lékaře, pošta a samoobslužný obchod. Do prvního nadzemního patra, kde je umístěna mateřská škola a provozovna holičství, bezbariérový přístup umožněn bohužel není,“ uvedl starosta.

Jak dále zmínil, budova sportovního klubu je bariérová a i když do vnitřních prostor se návštěvníci dostanou pouze po překonání dvou schodů, pro osoby se sníženou schopností pohybu je vstup do jisté míry omezen.

„Zázemí zahrádkářského spolku je jediným zařízením, do kterého je vstup pro vozíčkáře umožněn. Tento objekt prošel v posledních letech rozsáhlou rekonstrukcí a v rámci stavebních prací jsme samozřejmě nezapomněli na naše spoluobčany, kteří jsou na vozíček upoutáni. V budově se rovněž nachází speciální toaleta pro vozíčkáře,“ pokračuje Daniel Procházka.

Budova obecního úřadu je podle jeho slov bohužel bariérová. „Problém jsme hodlali řešit stavbou nového obecního domu, ve kterém by měl být pro osoby se sníženou schopností pohybu i samostatný výtah. Bohužel se nám prozatím nepodařilo získat potřebnou dotaci z evropských zdrojů, takže se náš záměr v tuto chvíli pozastavil,“ řekl Procházka.

Nakonec podotkl, že posledním obecním objektem je kaple sv. Petra a Pavla, do které je rovněž vstup bariérový. „Ten snad v budoucnu budeme řešit. Všeobecně vzato, nezaregistrovali jsme prozatím žádný zásadní problém s bezbariérovými vstupy do našich obecních objektů, poněvadž si myslím, že v případě potřeby se vždy najde někdo, kdo našim hendikepovaným pomůže.

Uvědomuji si však, že v naší obci ještě máme co dohánět,“ dokončil starosta.

Autor: Veronika Schindlerová

19.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Radar. Ilustrační foto.

Na příliš rychlé řidiče budou v Hlučíně dohlížet další radary

Po rekonstrukci mají v domě na Horním náměstí vzniknout byty 4+1.
8

Vzniknou na „Horňáku“ nové byty?

Čtyřem obcím byly přiklepnuty dotace, dohromady skoro šest milionů

Nová víceúčelová hřiště, tělocvičny nebo oprava stávajících. Na to se mohou těšit v Melči, Šilheřovicích, Sudicích a Oldřišově.

KOOPERATIVA NBL: USK Praha - Opava 70:88

Čtvrtý zápas, čtvrté vítězství. Opavští basketbalisté mají na úvod sezony výbornou formu. Ve středu na Folimance vygumovali domácí Vysokoškoláky.

HOKEJ: Opava - Šumperk 3:2

Nečekaný výsledek se zrodil ve středu v Opavě. Domácí Slezan překvapivě porazil jednoho z druholigových favoritů Šumperk 3:2.

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení