Podle předsedy Sdružení obcí Hlučínska a bolatického starosty Herberta Pavery se kvůli celé věci uskutečnilo minulou středu setkání s poslanci a senátory. „Slíbili nám, že se nic nemění. Rozpočtové určení daní by mělo zůstat v nepozměněné formě a být odsouhlaseno," říká Herbert Pavera, ale vzápětí už zklamanějším hlasem doplňuje: „Zároveň však jedním dechem dodali, že se omezí státní příspěvky na jiné záležitosti. Zatím se mluví například o školství."

Podle starosty to v praxi znamená, že kupříkladu Bolatice by sice měly teoreticky od 1. ledna dostat na daních 10 milionů korun, ovšem z této sumy se uhradí velká část na věci, na něž stát obci naopak peníze vezme. Nebude to tudíž nikterak efektivní.

RUD, neboli rozpočtové určení daní, díky němuž by měly dostávat menší obce větší podíl z vybraných daní na úkor velkých měst, již prošlo ve vládě prvním kolem hlasování. Druhým má poté údajně projít někdy v květnu a již v červnu tak může být rozhodnuto.

Herbert Pavera věří, že se nic nepokazí: „U toho slibu poslanců bylo pětadvacet starostů a máme to černé na bílém. Věřím tedy, že se vše uskuteční tak, jak bylo řečeno. Mohly by to jen zbrzdit nové volby." Otázkou je, jak to poté dopadne s případnými škrty vlády na dalších příspěvcích. „Stát nás možná očeše zase jinde. Počkáme, jak to poslanci vymyslí, a poté až budeme jednat," sděluje na závěr starosta Pavera.

Záleží také na reakci premiéra Petra Nečase (ODS) k dopisu zaslaném mu Sdružením místních samospráv ČR. V něm prý má stát žádost, aby v každém případě spnil své sliby, jinak také hrozí, že starostové doslova vyjdou do ulic.